20/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023 - 18:11

Για την τιμή των όπλων με… τρίμπαλο Όγκμποε η ΑΕΛ

Οι «βυσσινί» νίκησαν με 3-2 στο Αλκαζάρ τον ΠΑΟΚ Β’ και πέρασαν δεύτεροι στο Βόρειο Όμιλο της SL2 * Στο 89’ με πέναλτι κρίθηκε το ματς, με τους ηττημένους να αστοχούν από τη βούλα τέσσερα λεπτά νωρίτερα!

Η ΑΕΛ έχει στην πραγματικότητα μόνο μαθηματικές ελπίδες απέναντι στον Πανσερραϊκό, αλλά κάνει τον αγώνα της για την τιμή των όπλων… Και έτσι την Παρασκευή (31/3) πήρε σπουδαία νίκη, περισσότερο για το γόητρο, επί του ΠΑΟΚ Β’ με 3-2 στο Αλκαζάρ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Όγκμποε! Ο 28χρονος φορ κατάφερε να κάνει χατ τρικ και έτσι οι «βυσσινί» με ένα ματς περισσότερο από τα «λιοντάρια» έφτασαν στους 31 βαθμούς και στο -9 από την κορυφή, όντας πλέον μόνοι δεύτεροι στην κατάταξη του 1ου (Βορείου) Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 με το άνοιγμα της αυλαίας της 17ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση, πάντως, είχε πάθος, εντάσεις και τρελό ρυθμό ειδικά στο πρώτο αγωνιστικό του ημίωρο…

Η ΑΕΛ μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Όγκμποε για να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ Β’ στο 16’ με εύστοχο πέναλτι του Μπράντονιτς (στην παράβαση υπέπεσε ο Σουλούκος πάνω στον Χατζηστραβό).

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι παίρνουν ξανά το προβάδισμα με κεφαλιά -αυτή τη φορά- του Όγκμποε, αλλά οι «ασπρόμαυροι» βρίσκουν εκ νέου «απάντηση» και κάνουν το 2-2 στο 27’ ξανά με πλασέ του Μπράντονιτς!

Ο ρυθμός σταδιακά πέφτει για να γίνει πάλι θρίλερ η κατάσταση στο φινάλε… Στο 84’ ο ΠΑΟΚ Β’ κερδίζει πέναλτι από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Θωμαϊδη στον Σπυρίδη, την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Γκορντεζιάνι ένα λεπτό μετά, αλλά ο Σουλούκος σωτήρια αποκρούσει και κρατά το 2-2… Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους στο 89’ η ΑΕΛ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Όγκμποε διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (δόθηκε παράβαση σε επαφή του Παναγιώτου στον Πεντρόσο).

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) με βοηθούς τους Νιδριώτη, Κολλιάκο (Αθηνών) και τέταρτο τον Καλατζή (Θεσσαλίας).

Κίτρινες: Θωμαϊδης, Όγκμποε, Σουλούκος, Πεντρόσο, Καλουτσικίδης – Δαρέλας, Μπράντονιτς.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (59′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Κόλα, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου (73′ Μιλτιάδης), Αντράντα (59′ Πλέγας), Θωμαΐδης, Νικολιάς (59′ Μαυρίας), Νίνο (55′ Πεντρόσο), Όγκμποε.

ΠΑΟΚ Β’ (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Μοριτσέλι, Παναγιώτου, Τσοπούρογλου, Τσαούσης, Ουεντραόγκο, Νινούα (86′ Μελετίδης), Δαρέλας (72′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς (86′ Σπυράκος), Χατζηστραβός (72′ Γκορντεζιάνι), Πανίδης (66′ Σαλαμούρας).