17/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2023 - 23:41

Όρθιος ο Παναθηναϊκός κόντρα σε ΑΕΚ και Νταμπάνοβιτς

Ισοπαλία (0-0) στην Οpap Arena και οι «πράσινοι» παραμένουν στην κορυφή, φωνάζοντας δικαιολογημένα για τον κάκιστο ρέφερι * Προκλητικός ο Μαυροβούνιος, χαρίζοντας την αποβολή στον Άμραμπατ

Μια ισοπαλία που αφήνει ικανοποιημένο τον Παναθηναϊκό, αλλά έχει και κάθε λόγο να διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία... Στο 0-0 έληξε το βράδυ της Κυριακής (19/3) το ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Οpap Arena για την πρεμιέρα των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1, με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να διατηρείται με 62 βαθμούς στην κορυφή, ωστόσο ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς.

Ο Μαυροβούνιος ρέφερι ήταν κάκιστος, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά το γεγονός ότι χαρίστηκε προκλητικά στον Άμραμπατ, ο οποίος θα έπρεπε να έχει αποβληθεί σε δύο περιπτώσεις στο α' ημίχρονο, αλλά σε αμφότερες δεν βγήκε ποτέ η δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα, στο «τριφύλλι» φωνάζουν και για πέναλτι σε χέρι του Χατζισαφί στο 35', ενώ το VAR έσωσε την κατάσταση στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων, μια και αρχικά υποδείχθηκε πέναλτι του Παλάσιος στον Αραούχο, πέναλτι που δεν υπήρχε, αλλά είχε προηγηθεί εντέλει επιθετικό φάουλ του Σιμάνσκι στον Βέρμπιτς.

Κοινώς, η διαιτησία ήταν πραγματικά αποκαρδιωτική και πώς να μην δημιουργείται ένταση εν όψει των επόμενων αγωνιστικών, με την ΚΕΔ και τον Στιβ Μπένετ να επιμένουν να μην ορίζουν ξένους ελίτ διαιτητές...

Σε κάθε περίπτωση, το Χ αφήνει στο κόλπο για την κατάκτηση του τίτλου όλο το Big 4, με τον ΠΑΟ στους 62 πόντους, την ΑΕΚ στους 60, τον Ολυμπιακό στους 59 και τον ΠΑΟΚ στους 57, σ' ένα ματς που πέρα από τα διαιτητικά λάθη είχε αλληλοεξουδετέρωση των δύο αντιπάλων.

Τόσο οι «κιτρινόμαυροι» όσο και οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ προσεκτικοί στην άμυνα, στη σούμα η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά μετά το 60' ήταν φανερό ότι το κύριο μέλημα αμφότερων των αντιπάλων ήταν να μην δεχθούν κάποιο τέρμα. Ο Μήτογλου δέσποσε στην οπισθοφυλακή της Ένωσης εξουδετερώνοντας τον Ιωαννίδη, ενώ όταν χρειάστηκε επενέβη αποτελεσματικά ο Αθανασιάδης, με τους Χουάνκαρ και Ρούμπεν Πέρεθ να ξεχωρίζουν για τον ΠΑΟ.

Μετά το 60' έψαχναν και οι δύο το Χ...

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά την ΑΕΚ και να την αιφνιδιάσει, όμως δεν έδειχνε να έχει τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Αθανασιάδη.

Ο «Δικέφαλος» έβρισκε τον τρόπο να πλησιάζει στην αντίπαλη περιοχή, δεν είχε όμως καλά τελειώματα στις φάσεις που έφτιαξε στο πρώτο μέρος, με χαρακτηριστικότερη αυτή του Ρότα στο 42', αστοχώντας στο τετ α τετ με τον Μπρινιόλι.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη τριπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟ, απάντησαν οι γηπεδούχοι δύο φορές με τον Γιόνσον, αλλά όσο κυλούσαν τα λεπτά επικράτησε ο συντηρητισμός στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.

Τελικά, το 0-0 δεν έμελλε ν' αλλάξει έως το σφύριγμα της λήξης κι ενώ στο 90'+8 αποβλήθηκε ο Τσοκάι για δυνατό φάουλ στον Πινέδα (μέσω VAR κι ενώ είχε δει αρχικά την κίτρινη ο Αλβανός μέσος), με τους «πράσινους» να έχουν κάνει σαφή τη δυσαρέσκεια για τη διαιτησία και με ανακοίνωση στην ανάπαυλα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαυροβούνιος Νταμπάνοβιτς με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Τοντόροβιτς και Γιοβάνοβιτς. Διαιτητής VAR ήταν ο Πορτογάλος Εστέβες και βοηθός ο Μεϊντανάςτου Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 19' Άμραμπατ, 35' Αραούχο - 76' Κουρμπέλης, 77' Ρούμπεν Πέρεθ, 82' Μπρινιόλι.

Κόκκινες: 90'+8 Τσοκάι.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Aθανασιάδης, Ρότα (70' Σιντιμπέ), Χατζισαφί, Μουκουντί (81' λ. τρ. Τζαβέλλας), Μήτογλου, Σιμάνσκι, Γιόνσον (70' Μάνταλος), Άμραμπατ (46' Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς (70' Ελίασον), Πινέδα, Αραούχο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Ρούμπεν Πέρεθ, Κουρμπέλης (88' Τσοκάι), Τσέριν (65' Mπερνάρντ), Παλάσιος, Μαντσίνι (65' Κλάινχαϊσλερ), Ιωαννίδης (80' Βέρμπιτς).