29/03/2024
Ισπανία | Σάββατο 18 Μαρτίου 2023 - 01:11

Τριάρα και κοντά στις θέσεις της Ευρώπης η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, 3-1 τη Βαγιαδολίδ

Τη νίκη πήρε στην έδρα της Βαγιαδολίδ η Αθλέτικ Μπιλμπάο το βράδυ της Παρασκευής (17/3) με 1-3 στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν ανώτερη και έφτασε δίκαια στο τρίποντο με το οποίο ανέβηκε στους 36 βαθμούς και όντας 7η, στο -2 από τις θέσεις της Ευρώπης, φυσικά με ματς περισσότερο, ενώ η Βαγιαδολίδ με 28 είναι 14η, ισόβαθμη με τη Σεβίλλη.

Στη μισή ώρα αγώνα πήραν προβάδισμα οι Βάσκοι με το απευθείας φάουλ του Μαρτίνεθ και έφτασαν στο 0-2 στο 57’ με κοντινό τελείωμα του Γκουρουθέτα, πριν μειώσουν οι γηπεδούχοι στο 74ο λεπτό με τον Λάριν σε 1-2. Τέσσερα λεπτά μετά τα πάντα κρίθηκαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βέσγα για το τελικό 1-3.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (17/3)

Βαγιαδολίδ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-3 (74’ Λάριν - 30’ Μαρτίνεθ, 57’ Γκουρουθέτα, 78’ πεν. Βέσγα)