25/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023 - 17:04

Πήραν ότι άξιζαν ΑΕΚ Β’ και Καλαμάτα

Στο 0-0 η αναμέτρηση των δύο ομάδων στο «Σεραφείδιο»

Τη νίκη ήθελαν το απόγευμα της Παρασκευής (17/3) στο «Σεραφείδιο» τόσο η ΑΕΚ Β’ όσο και η Καλαμάτα στο ματς της 15ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2, ωστόσο έμειναν στο 0-0.

Ένα ματς στο οποίο και οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, έκαναν πολλά λάθη και μοιραία πήραν ότι άξιζαν σε ένα ματς που γρήγορα θα ξεχαστεί και μετά το οποίο η Καλαμάτα πήγε στους 20 βαθμούς, όντας 7η και η ΑΕΚ Β’ έφτασε τους 12 στη 10η θέση.

Το ματς δεν είχε τις μεγάλες φάσεις και στο πρώτο ημίχρονο το κακό τελείωμα του Μοζέρ για την Καλαμάτα από πλεονεκτική θέση δεν ανησύχησε τον Χατζηεμμανουήλ που μπλόκαρε σταθερά. Στο δεύτερο ημίχρονο η «Μαύρη Θύελλα» πήγε να γίνει απειλητική από στατικές φάσεις ωστόσο το φάουλ του Βασιλόγιαννη στο 57’ έδιωξε μακριά ο Ραντόνια και ένα λεπτό μετά και την εκτέλεση φάουλ από τον Τάτο ο Χατζηεμμανουήλ μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά του Πασά.

Οι Μεσσήνιοι στη μία ώρα αγώνα φώναξαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αρναρέλλη, με την ομάδα του Οφρυδόπουλου να έχει σουτ με τον Χριστόπουλο στο 63’ το οποίο μπλόκαρε ο Ταΐρης. Ο πορτιέρο της «Μαύρης Θύελλας» αντέδρασε σωστά και στο φάουλ του Παρρά στο 73’ διώχνοντας στο δεύτερο δοκάρι και τρία λεπτά μετά η Καλαμάτα απείλησε με το ωραίο εντός περιοχής σουτ του Μοζέρ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Χατζηεμμανουήλ. Τελευταία φάση στο 85’ και το σουτ του Γκαρσία για την Ένωση που έδιωξε με τις γροθιές ο Ταΐρης.

Διαιτητής: Ρεντίφης (Ανατολικής Αττικής), Βοηθοί: Βιτσεντζάτος (Ανατολικής Αττικής), Γουρνιάς (Ανατολικής Αττικής), 4ος: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: 42’ Δημητρίου, 45’ Λέλεκας, 73’ Ζίνι - 70’ Άλβες.

AEK B' (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Ντάικο, Λάτσι, Παρράς (77’ λ.τρ. Σταμούλης), Ρουκουνάκης (29’ λ.τρ. Δημητρίου), Λέλεκας (62’ Χριστόπουλος), Μπότος, Κορομηλάς (62’ Τζούντα Γκαρσία), Γκολφίνος, Ζίνι.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Μοσέρ, Ασίγκμπα, Μπαξεβάνος, Καραγκούνης, Παπατόλιος, Άλβες (83’ Κωνσταντινόπουλος), Τάτος, Βασιλογιάννης, Αρναρέλλης (71’ Λούκαζικ), Πασάς (87’ Μπουλάρι).