28/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 16 Μαρτίου 2023 - 23:59

Πήρε το διπλό γοήτρου ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» κέρδισαν τη Βιλερμπάν με 86-82 κι έφτασαν τις δέκα νίκες στη φετινή Ευρωλίγκα

Τη δεύτερη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα κατέγραψε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Πέμπτης (16/3), κερδίζοντας εκτός έδρας τη Βιλερμπάν με 86-82 για την 29η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» είχαν ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο (26-20 στο 10'), αλλά βελτιώθηκαν στην άμυνα εν συνεχεία, είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (43-52).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη διατήρησαν τον έλεγχο, η διαφορά πήγε στο +11 (73-84) στα τελευταία λεπτά, για να κάνουν μια μίνι αντεπίθεση οι Γάλλοι στο φινάλε, ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν στο τελικό -4.

Έτσι, το «τριφύλλι» πήγε το ρεκόρ του στο 10-19, φτιάχνοντας και την ψυχολογία του ύστερα από την ήττα από τον ΠΑΟΚ κι ενώ επίκειται το κυριακάτικο (19/3) ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Λι με 14 πόντους, Μπέικον με 13 και Γουίλιαμς επίσης με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟ, ενώ τραυματίας αποχώρησε ο Πονίτκα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7, Καουντί 2, Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12 , Φαλ 13, Λάιτι 8 (2), Ομπασόχαν 8, Πονς 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1), Τόμας 7 (1), Μπέικον 13, Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8.