03/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 11 Μαρτίου 2023 - 15:47

«Πλήγωσε» την κακή ΑΕΛ η Αναγέννηση Καρδίτσας

Ιστορικό διπλό στο Αλκαζάρ με 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους»

Μόνο έτοιμη δεν φάνηκε το Σάββατο (11/3) η ΑΕΛ στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2, γνωρίζοντας οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αναγέννηση Καρδίτσας για τη 14η αγωνιστική του 1ου (Βορείου) ομίλου.

Ήταν απογοητευτική η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη και αυτή του Περικλή Αμανατίδη πανηγύρισε ιστορικό διπλό στο Αλκαζάρ, αφού δεν είχε νικήσει ποτέ στο παρελθόν στο «σπίτι» των «βυσσινί».

Μάλιστα, με αυτή τη νίκη οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στη 2η θέση με 25 βαθμούς (μαζί τους και ο ΠΑΟΚ Β'), όντας στο -6 από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό.

Το ματς άργησε να ξεκινήσει περίπου οκτώ λεπτά, μια και ο διαιτητής Παπαδόπουλος ζήτησε να κατέβει ένα πανό που αναρτήθηκε στην πλευρά των οργανωμένων οπαδών και το οποίο αφορούσε την τραγωδία στα Τέμπη, πανό πάντως που τελικά δεν κατέβηκε.

Η ΑΣΑ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχασε σπουδαία ευκαιρία μόλις στο 2', όταν ο Γιάκος έκανε το γύρισμα από αριστερά της περιοχής και ο Πολίτης έπιασε το κοντινό σουτ στην κίνηση, για να φύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 17' με την ωραία εκτέλεση φάουλ του Κώστα Παπαγεωργίου από τα αριστερά και στα όρια της περιοχής, για να καταλήξει η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 20' ο Θωμαΐδης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Στο β' ημίχρονο ήταν καλύτεροι οι «κιτρινόμαυροι», με τον Αθανασιάδη στο 55' να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι και να υποχρεώνει σε σημαντική επέμβαση με τα πόδια τον Σουλούκο, για να κερδίσουν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι σε χέρι του Κοσονού στο 67' και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κοζορώνης ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Η ΑΕΛ δεν είχε τον τρόπο να ανησυχήσει τον Τσέλιο, ο οποίος εξουδετέρωσε χωρίς πρόβλημα μια γυριστή κεφαλιά του Τσιριγώτη στο 89' κι έτσι το 0-1 δεν άλλαξε έως το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Πάτρα του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Κορωνά του Συνδέσμου Πειραιά.

Κίτρινες: 23’ Σκόνδρας, Γκόλιας, 63' Ελιβέλτο, 84' Γιάκος, 90'+1 Τσέλιος.

ΑΕΛ (Γιάννης Ταουσιάνης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Κοσονού (73' Μαϊδανός), Ηλιάδης, Κόλα, Κ. Παπαγεωργίου (60' Μαυριάς), Πλέγας (73' Τσιριγώτης), Θωμαΐδης, Νικολιάς, Πεντρόσο (60' Αντράντα), Νούνιες (65' Όγκμποε).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Σκόνδρας, Σταματόπουλος, Γκόλιας, Κοζορώνης, Λαγός, Μπούζας (79' Αλιατίδης), Γιάκος (86' Κορέλλας), Ελιβέλτο (87' Δημόπουλος), Πολίτης (80' Βερνάρδος), Αθανασιάδης (75' Μπάλλας).