17/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Δευτέρα 6 Μαρτίου 2023 - 01:19

Σαρωτικοί οι Νέοι του Ολυμπιακού

Συνέτριψαν με 9-0 τον Λεβαδειακό και κράτησαν το +1 από τον ΠΑΟΚ, που κέρδισε τον Ιωνικό με 3-0

Mε την 25η αγωνιστική συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο (4-5/3) το πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας 1 και η Κ19 του Ολυμπιακού παρέμεινε με εντυπωσιακό τρόπο στην κορυφή.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 9-0 τον Λεβαδειακό κι έφτασαν τους 49 βαθμούς, με τον Χαραλαμπόγλου ν' ανοίγει το σκορ στο 4ο λεπτό και το 2-0 σημείωσε ο Χαράλαμπος Κωστούλας στο 8'.

Στο 15' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Χαραλαμπόγλου διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, το ίδιο έπραξε και ο Χ. Κωστούλας σκοράροντας στο 17', με τον Χαραλαμπόγλου να φτάνει και στο χατ τρικ στο 29ο λεπτό.

Ο Αρσενίδης έγραψε το 6-0 στο 37', στο δίλεπτο 49'-50' ήταν η σειρά του Παπακανέλλου να βρει δις το δρόμο προς τα δίχτυα και το τελικό αποτέλεσμα στο γήπεδο του Φωστήρα διαμόρφωσε ο Πατήρας στο 67'.

Ο ΠΑΟΚ ακολουθεί στους 48 βαθμούς κερδίζοντας με 3-0 τον Ιωνικό χάρη σε γκολ των Χατσίδη στο 25' και Σμυρλή στο 51', ενώ αυτογκόλ σημείωσε ο Κετίκογλου στο 70'.

Στην 3η θέση με 40 βαθμούς ισοβαθμούν η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός, με την Ένωση να χάνει με το βαρύ 4-1 από τον ΟΦΗ (10' Μακράκης, 18' Θεοδοσουλάκης, 77' Γανόπουλος, 90'+1 Φαϊτάκης - 75' πέν. Κυρσανίδης).

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 του Παναιτωλικού με δύο γκολ του Νταμπίζα στο 30' και το 85' κι ένα του Καλοσκάμη στο 40', ενώ στα άλλα ματς ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο (68' Κεδίκογλου, 75' Ρουμελιώτης), ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβλήθηκε του Βόλου με 1-0 (51' Μουστάκας) και η Λαμία κέρδισε με 3-2 τον Άρη (10' Βρέττας, 51', 90'+3 Κοντονίκος - 41', 87' Τσέρα).