19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Μαρτίου 2023 - 21:56

Επέστρεψε στις νίκες και πλησίασε την κορυφή ο Πανιώνιος

Με 2-0 επικράτησαν στη Γαστούνη του τοπικού Αίαντα οι «κυανέρυθροι» και είναι στο -3 από την 1η θέση * Τελείωσαν με 10 παίκτες οι Πυργιώτες

Στις νίκες επέστρεψε ο Πανιώνιος μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με Ιάλυσο (εκτός) και Παναργειακό (εντός) καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Αίαντα Γαστούνης με 2-0 για τη 17η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Περικλή Παπαπαναγή ο οποίος μετά το ανεπιτυχές ντεμπούτο με τον Παναργειακό πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ως προπονητής του Ιστορικού, νίκη που έδωσε τη δυνατότητα στον Πανιώνιο να πλησιάσει στο -3 από την κορυφή έχοντας 34 βαθμούς, μαζί με τη Ρόδο, στο -3 από τους πρωτοπόρους Μύκονο και Αιολικό που έχουν 37. Στην 7η θέση με 23 πόντους η ομάδα της Ηλείας που είναι στο +4 από τη διακεκαυμένη ζώνη που βρίσκεται ο Ιάλυσος.

Το γκολ του Μίχου με καρφωτή κεφαλιά στο 44ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρδάμη με το οποίο έγινε το 0-1, ήταν κομβικής σημασίας για την εξέλιξη του ματς, ενώ στο 77’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τριανταφυλλόπουλου. Τέσσερα λεπτά μετά οι Νεοσμυρνιώτες «κλείδωσαν» τη νίκη τους όταν ο Σέχου πάτησε περιοχή από πλάγια και απέναντι από τον Βίλλιο τον πλάσαρε ιδανικά για να πετύχει το τελικό 0-2.

Διαιτητής: Λιάρος (Λακωνίας), Βοηθοί: Μπεκιάρης (Λακωνίας), Βαλκανάς (Λακωνίας).

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Βίλλιος, Κουλούρης, Τσιρίκος, Καρδάρης, Βράμπι, Ρίλντι, Καράγιωργας (61’ Παπαχρηστόπουλος), Τσιακοπιάκος, Βατσής, Πυρρής, Τριανταφυλλόπουλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Περικλής Παπαπαναγής): Αντωνόπουλος, Μίχος, Καλύβας, Γκότοβος, Καρδάμης (84’ Πριόνας), Διονέλλης (84’ Λίμα), Γκίνο, Μπρέγκου (78’ Τσίπρας), Γροντής (63’ Τσιμπόκας), Πίσπας (63’ Μούντριχας), Σέχου.