28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023 - 22:07

Πάτησε κορυφή με Πίσπα ο Πανιώνιος

Δύσκολο αλλά υπερπολύτιμο 1-0 των «κυανέρυθρων» με τον ΑΠΣ Πάτραι * Είχαν και τρία δοκάρια οι Νεοσμυρνιώτες

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής ανέβηκε ο Πανιώνιος μετά την εντός έδρας νίκη του με 1-0 κόντρα στον ΑΠΣ Πάτραι την Κυριακή (29/1) για την 11η αγωνιστική.

Οι «κυανέρυθροι» εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Ρόδου με 2-1 από τον Πανηλειακό και σκαρφάλωσαν στην 1η θέση με 24 βαθμούς, παρέα βέβαια με τον Αιολικό ο οποίος νίκησε 2-0 τον Α.Ο. Πυλίου Κω. Ο ΑΠΣ Πάτραι από την άλλη παρέμεινε στους 8 πόντους μαζί με τον Α.Ο. Διαβολιτσίου στη 12η θέση.

Το ματς ήταν δύσκολο για την ομάδα του Νίκου Κούστα που είχε και τρία δοκάρια, τα δύο μάλιστα στην ίδια φάση, όμως με το τέρμα του Πίσπα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου πήρε τους τρεις βαθμούς, ενώ οι Πατρινοί που τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Θεοφάνη λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά.

Στο 16’ λοιπόν ο Τσίπρας με κεφαλιά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Μπαμπούνη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γεωργούσης έκανε το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του πορτιέρο των Πατρινών. Ο Πίσπας πέρασε στο ματς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με το ξεκίνημα ήταν αυτός που με πλασέ έκανε το 1-0 για τους Νεοσμυρνιώτες.

Με τη συμπλήρωση 57 λεπτών αγώνα ο Σέχου βρήκε τον Γροντή ο οποίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στα τελευταία λεπτά ο ΑΠΣ Πάτραι έψαξε το 1-1 αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Σαμιωτάκης (Ηρακλείου), Βοηθοί: Σηπάκης (Πειραιά), Αντωνόπουλος (Πειραιά).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Κούστας): Αντωνόπουλος, Καρδάμης, Λίμα (77’ Διονέλλης), Καλύβας, Μίχος, Παπαδάκης (46’ Πίσπας), Γροντής, Στούπης, Τσίπρας (54’ Πριόνας), Γεωργούσης (77’ Κουφουδάκης), Σέχου (70’ Τσιμπόκας)

ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ (Ανδρέας Ζήκος): Μπαμπούνης, Β. Γερογιάννης (25’ λ.τρ. Σπ. Γερογιάννης), Ν. Βλασόπουλος, Στανής, Θεοφάνης, Ζελενίτσας, Θ. Βλασόπουλος, Παπαγεωργίου, Λιμάτσι (70’ Σουγλέρης), Μαστραντωνάκης (58’ λ.τρ. Ζέλος), Σαμπανέι.