25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023 - 19:47

Άντεξε και πήρε πολύτιμο βαθμό ο Διαγόρας

Λευκή ισοπαλία (0-0) με τον Μακεδονικό για τους Ροδίτες που τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες * Μπορούσαν και το τρίποντο οι Θεσσαλονικείς που είχαν δοκάρι με τον Γαρύφαλλο

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στη Ρόδο ανάμεσα στον Διαγόρα και τον Μακεδονικό σε αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Ένα ματς το οποίο είχε φάσεις και αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς όμως στο τέλος μοιράστηκαν από έναν στη μάχη τους για την παραμονή. Ο Διαγόρας πήρε βαθμό μετά από τρεις σερί ήττες και με 14 είναι 10ος, ενώ στην 8η θέση με 16 πόντους βρίσκεται ο Μακεδονικός μαζί με τον Αλμωπό Αριδαίας.

Οι Θεσσαλονικείς πάντως έφτασαν πιο κοντά στη νίκη έχοντας και δοκάρι στο 3ο λεπτό, ενώ στα τελευταία λεπτά και με παίκτη παραπάνω εξαιτίας της αποβολής του Μανιώτη στο 80’ με δεύτερη κίτρινη πίεσαν για το γκολ, ωστόσο ο Διαγόρας κράτησε τον βαθμό σε μία υπερπολύτιμη ισοπαλία για τους Ροδίτες.

Μόλις στο 3’ λοιπόν από γύρισμα του Ζαφειράκη για τον Μακεδονικό ο Γαρύφαλλος έκανε την προβολή όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπίντση, με τους γηπεδούχους να… απαντούν στο 21’ όταν μετά τη σέντρα του Βουγουρτζή ο Γουναρίδης αρχικά έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης, όμως στη συνέχεια κατάφερε να αποκρούσει έστω και δύσκολα το δυνατό σουτ του Μανιά.

Ο Μακεδονικός συνέχισε να απειλεί και στο 24’ το πλασέ του Λισγάρα μετά το γύρισμα του Ζαφειράκη πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Γαρύφαλλος έκανε ωραίο διαγώνιο σουτ με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Μπίντση. Πάντως ο Διαγόρας θα μπορούσε να προηγηθεί στο 39’ όμως το ωραίο σουτ του Λούκιτς από το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο άουτ από το δοκάρι του Γουναρίδη.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία για το 1-0 όταν ο Μανιάς πρόλαβε στην έξοδο τον Γουναρίδη όμως δεν πλάσαρε σωστά, με την μπάλα πάντως να καταλήγει κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ο ρυθμός του αγώνα πάντως έπεφτε σταδιακά, ελέω και της αποβολής του Μανιώτη και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 87’ για να γίνει φάση με την προβολή του Σαραντίδη που μπλόκαρε ο Μπίντσης, ενώ στο 90’ ο Μακεδονικός απείλησε και με την κεφαλιά του Μπρατσιάνη που πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Αλιάγας (Δυτικής Αττικής), Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών), Παύλος (Δυτικής Αττικής), 4ος: Ρούτσης (Κορινθίας).

Κίτρινες: 44’ Μαγκάκης, 55’ Μανιώτης, 90′ Σταμένκοβιτς, 90+4’ Καραμάνης - 35’ Τσουκάνης, 84′ Λεωνιδόπουλος

Κόκκινη: 80’ Μανιώτης (2η κίτρινη)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Πάρης Ανδράλας): Μπίντσης, Μαγκάκης, Μανιώτης, Γκρόζντανιτς, Βουργουτζής (46’ Τάτσης), Καραμάνης, Τσιαντούλας, Παραστατίδης (63’ Αντεσίνα), Σταμένκοβιτς, Λούκιτς (56’ Παπαϊωάννου), Μανιάς (60’ Μιχόπουλος).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γιώργος Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος, Τσιλιγγίρης (64’ Ουνγιαλίδης), Ζαφειράκης (64’ Ζαννάκης), Σιμόνι.

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: xxsports.org