20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023 - 17:36

Πήρε το ντέρμπι με Ολαϊζόλα η Νίκη Βόλου

Ντεμπούτο με γκολ για τον Ουρουγουανό επιθετικό στο εντός έδρας 1-0 επί του Π.Ο.Τ. Ηρακλή * Είχε δοκάρι ο Γηραιός * Ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες οι νικητές

Ιδανικό ντεμπούτο έκανε αγωνιζόμενος για πρώτη φορά με τη φανέλα της Νίκης Βόλου ο Λουτσιάνο Ολαϊζόλα καθώς ήταν εκείνος που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 1-0 ενάντια στον Π.Ο.Τ. Ηρακλή την Κυριακή (29/1) για τη 13η «στροφή» του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Βολιώτες πήραν έτσι ένα σημαντικό τρίποντο και με αυτό έφτασαν τους 23 πόντους όντας 3οι στην κατάταξη στο -8 από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό, ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Σάκη Τσιώλη με 20 βαθμούς παρέμεινε στην 6η θέση.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου μπήκε καλύτερα στο ματς, με τον Π.Ο.Τ. Ηρακλή να ισορροπεί, να έχει δοκάρι με τον Τότσκα και εν τέλει τους γηπεδούχους να βρίσκουν γκολ με τον Ολαϊζόλα και να διατηρούν το υπέρ τους 1-0 ως το φινάλε παρότι στο 83’ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μιράντα.

Μόλις στο 3’ ο Σιάφα με κεφαλιά ανάγκασε τον Βελλίδη να διώξει σε κόρνερ με τον πορτιέρο του Γηραιού να μπλοκάρει την μπάλα στην ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τσουκαλά μετά την εκτέλεση του κόρνερ. Δεν πέρασε τέσσερα λεπτά και στο 7’ οι γηπεδούχοι απείλησαν όταν ο Ολαϊζόλα με ωραία κίνηση από τα δεξιά έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι του Βελλίδη, ενώ στο 13ο λεπτό ήταν η σειρά του Κάσσου να απειλήσει όταν δέχτηκε την πάσα του Μιράντα, ωστόσο το σουτ του κόντραρε και ο Βελλίδης μπλόκαρε σταθερά.

Δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με γκολ όταν ο Άλεξιτς από τα δεξιά έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Γιουμπιτάνα που σούταρε από κοντά για να διώξει σε κόρνερ ο Μπάγιτς. Από την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Τότσκα που έξω από την περιοχή έπιασε δυνατό σουτ το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπάγιτς. Το ματς απέκτησε «τρελό ρυθμό» και στο 18’ ο Μιράντα για τη Νίκη με φάουλ ανάγκασε τον Βελλίδη να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ στην αντεπίθεση του Π.Ο.Τ. Ηρακλή η μπάλα έφτασε στον Γιουμπιτάνα που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπάγιτς όμως ο πορτιέρο των Βολιωτών έδιωξε και εκείνος με τη σειρά του σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση 23 λεπτών αγώνα ο Μιράντα για τους Βολιώτες εκτέλεσε κόρνερ, ο Σιαφά πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη, όμως πέντε λεπτά μετά ο Μιράντα με «γλυκιά» σέντρα βρήκε τον Ολαϊζόλα, ο Ουρουγουανός έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Παρά την ψυχρολουσία οι του Π.Ο.Τ. Ηρακλή προσπάθησαν για το 1-1 πριν το ημίχρονο ωστόσο στο 43’ το δυνατό σουτ του Τότσκα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπάγιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη έδωσε χώρο στον Γηραιό ο οποίος απείλησε δις με τον Τόμας, αρχικά στο 50’ με σουτ που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, αλλά και στο 53’ με νέο σουτ που έφυγε πάνω από την εστία. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0 στο 64’ μετά τη συρτή σέντρα του Αναστασίου, την προβολή που έκανε ο Κάσσος για να διώξουν προσωρινά οι φιλοξενούμενοι, με την μπάλα να στρώνεται στον Μιράντα που έκανε το σουτ, όμως ο Βελλίδης παραχώρησε κόρνερ.

Οι Βολιώτες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 77’ υποστηρίζοντας ότι η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Χρουσιέλ μετά από σέντρα του Παναγιωτίδη, όμως ο ρέφερι Δραγάτης έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε με τη Νίκη Βόλου να απειλεί στο 79’ με το διαγώνιο σουτ του Μιράντα με τον Βελλίδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ στο 86ο λεπτό ο Παναγιωτίδης κέρδισε τις κόντρες μπήκε στην περιοχή, ετοίμασε έτοιμο γκολ στον Ροχάνο, όμως ο Αργεντινός με προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής), Βοηθοί: Καλλής (Ανατολικής Αττικής), Ίσσα (Αθηνών), 4ος: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινη: 35’ Μιράντα

Κόκκινη: 83’ Μιράντα (2η κίτρινη)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης (90′ Δεληζήσης), Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Τσουκαλάς (56’ Κυριακίδης), Γαβριηλίδης, Παναγιωτίδης, Σιαφά (62′ Ροχάνο), Μιράντα, Ολαϊζόλα (62′ Αναστασίου)

Π.Ο.Τ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου (83′ Δόρης), Βιτλής (83′ Κόκκορης), Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πατράλης, Σίλβα (62′ Κουντουριώτης), Τότσκα (62′ Μιτσκόφσκι), Ματίας Τόμας, Άλεξιτς, Γιουμπιτάνα.