27/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023 - 00:12

«Καθάρισε» ο Σομποσλάι και ανέβηκε 2η η Λειψία

Με 2-1 η νίκη των «ταύρων» απέναντι στη Στουτγκάρδη * Ντεμπούτο με τους ηττημένους έκανε ο Θωμάς Κωστανάρας

Με την αναμέτρηση ανάμεσα στη Λειψία και τη Στουτγκάρδη ξεκίνησε την Παρασκευή (27/1) η 18η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα με τους «ταύρους» να φτάνουν στη νίκη με 2-1.

Η νίκη αυτή έφερε τη Λειψία ξανά στη 2η θέση με 35 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Μπάγερν η οποία παίζει το Σάββατο (28/1) με την Άιντραχτ στην «Αλιάντζ Αρίνα». Στον αντίποδα η Στουτγκάρδη με 16 πόντους παρέμεινε στη 15η θέση ισόβαθμη με την Μπόχουμ η οποία έχει και ένα ματς λιγότερο και αντιμετωπίζει, επίσης το Σάββατο, τη Μάιντζ εκτός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Σομποσλάι ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα. Ο Ούγγρος εξτρέμ έκανε στο 25’ με φάουλ το 1-0 και στο 49ο λεπτό σημείωσε το 2-0. Για τη Στουτγκάρδη μείωσε με πέναλτι στο 68’ στο τελικό 2-1 ο Φιούριχ χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι μέχρι το φινάλε. Αξίζει να σημειωθεί ότι ντεμπούτο με τους ηττημένους έκανε ο 20χρονος ομογενής Θωμάς Κωστανάρας και ο οποίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο.