29/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023 - 23:44

Ολυμπιακός φτιαγμένος για την κορυφή!

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 95-89 και της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ και συνεχίζουν να είναι πρώτοι στην Ευρωλίγκα * Πλήγμα με Σλούκα, που τραυματίστηκε

Δεν τον κουνάει κανείς από την κορυφή της Ευρωλίγκας τον Ολυμπιακό…

Οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ το βράδυ της Παρασκευής (27/1) στο ΣΕΦ με 95-89 για την 21η αγωνιστική του θεσμού και παρέμειναν στην 1η θέση.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι φτιαγμένη από ατσάλι, μαθημένη στα δύσκολα και παρότι δυσκολεύτηκε έφτασε στο 14-7 ρεκόρ παρότι λίγο πριν το ημίχρονο έχασε λόγω τραυματισμού τον Σλούκα.

Ο διεθνής γκαρντ σε μία ανύποπτη φάση ζήτησε αλλαγή καθώς αισθάνθηκε πόνους στη μέση. Όλα προκλήθηκαν μετά από ένα ντράιβ που έκανε και προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ πιάνοντας τη μέση του και αποχώρησε αμέσως για τα αποδυτήρια.

Ακόμα και αυτό πάντως δεν πτόησε την ομάδα του Μπαρτζώκα που μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, ενώ η Μακάμπι του Όντεντ Κάτας το πάλεψε, προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην τελική ευθεία δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και έτσι είναι στο 11-10.

Η ομάδα από το Ισραήλ ξεκίνησε πιο καλά και έχοντας συνεχώς το προβάδισμα προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (8-18), όμως οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 16-7 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (24-25). Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι και έτσι πήραν άμεσα κεφάλι στο σκορ (28-27), κυριάρχησαν στη συνέχεια σε άμυνα και επίθεση και στο φινάλε του ημιχρόνου ήταν μπροστά με +15 (51-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και με την άνεση της διαφοράς ήταν συνεχώς μεταξύ 14 και 16 πόντων, 56-40 στο 22’ και 69-55 στο 27’ για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο στο 71-64 καθώς η Μακάμπι βρήκε τρόπο να μειώσει και να μπει ξανά στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -4 (73-69), όμως την κρίσιμη στιγμή ο Ολυμπιακός με σερί 16-6 πήγε το ματς στο 89-75 και παρά την απέλπιδα προσπάθεια της Μακάμπι το μόνο που έγινε ήταν να πέσει η διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό για το τελικό 95-89.

Απολαυστικός για ακόμα ένα ματς ο Σάσα Βεζένκοφ που πέτυχε 23 πόντους, σημαντικές βοήθειες με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα οι ΜακΚίσικ και Παπανικολάου. Για τους ηττημένους 23 πόντους πέτυχε ο Σόρκιν και 14 ο Μπάλντγουιν όμως δεν έφτασαν στην ομάδα τους.

Πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται και για τη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί και τις μονομαχίες με τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη την Τρίτη (31/1, 19:45) και την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ την Παρασκευή (3/2, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (1), Κάαναν 9 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 2, Σλούκας 3, Βεζένκοβ 23 (2), Παπανικολάου 10 (1), Πίτερς 9 (2), Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 13 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς 13 (3), Μπάλντγουιν 14 (1), Μάρτιν 6 (1), Σόρκιν 23, Ντιμπαρτολομέο 12 (4), Χίλιαρντ, Κοέν, Μπράιμο 6, Χόλινς, Νίμπο 2, Κόλσον 13 (2).