31/01/2023
Πόλο | Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023 - 00:19

Ξεκίνησε με νίκες των φαβορί η 2η φάση στην Α1 πόλο ανδρών

Τι έγινε στις αναμετρήσεις των δύο ομίλων

Στη 2η φάση μπήκε το Σάββατο (21/1) το πρωτάθλημα της Α1 πόλο ανδρών, με τις ομάδες να έχουν χωριστεί σε δύο γκρουπ.

Για τον όμιλο 1-8 ο πρωταθλητής Ολυμπιακός σάρωσε τον ΠΑΟΚ με 20-5, η Βουλιαγμένη νίκησε εκτός έδρας τον Εθνικό με 15-9, ο Πανιώνιος επικράτησε του Περιστερίου με 9-7, ενώ στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι ο Απόλλων Σμύρνης (ΦΩΤΟ) πήρε δύσκολο διπλό με 11-10 ενάντια στον Παναθηναϊκό.

Σε ό,τι αφορά τον όμιλο 9-16, η Γλυφάδα δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην ομάδα του Νηρέα Χαλανδρίου (10-20), ο Υδραϊκός νίκησε με 12-9 το Παλαιό Φάληρο, η Χίος επιβλήθηκε των Χανίων με 11-8, ενώ ο Ηλυσιακός κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 10-7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 20-5

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 4-1, 6-3, 5-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Γραμματικός, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Μπούσλιε 2, Κολόμβος 2, Φιλίποβιτς 2, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 3, Λιαντζίρης.

ΠΑΟΚ (Θόδωρος Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος, Παπαμανωλιουδάκης, Ν. Προσινικλής, Καλαργυρός, Κεχαλάρης 1, Μιλάρντοβιτς 2, Λασκαρίδης, Χαραλαμπόπουλος 1, Π. Προσινικλής, Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Αλειφτήρας, Σάλεχ.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 9-15

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-6, 2-0, 2-6

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Κατσαγούνος 1, Ιωάννου, Τεσάνοβιτς 3, Μπέτο 1, Θεοδόσης-Παπαλουκάς, Παπαδόγκωνας, Βιτέλλας, Πρωτοψάλτης, Μπεριστιάνος 1, Μαθιόπουλος 1, Λαδάς 2, Δροσόπουλος, Βαλιανάτος, Ζηγράφος.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιατσίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 5, Τρούλος, Νικολαΐδης 2, Παπσηφάκης 2, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης 1, Κουρούβανης 2, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Κωνσταντόπουλος 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 10-11

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-4, 3-3, 0-1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Χωματάς, Δευτεραίος 1, Τόττης 1, Αντζιτς 1, Σγουρίδης 2, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης 2, Σιαμάς Π., Αλβέρτης 2, Κρατημένος, Σιαμάς Χρ., Ζερβουδάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Δίπλαρος, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 1, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 4, Τουρκομένης, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Μυρίλος, Τσιαβαλιάρης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 9-7

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-1, 3-2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς 1, Γκιουβέτσης 1, Μπιτάτζε 2, Νταλάπας 1, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης Π., Παπάκος, Γούνας 2, Κανελλόπουλος Χρ., Καπετανάκης, Αναγνώστου, Λοράντος, Γεωργακόπουλος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κώστας Λούδης): Σαλτερής, Τοράκης 2, Πρέκας, Γερακούδης, Κουκουμάκης 1, Μπιτσάκος Χρ., Καρούντζος 1, Φώσκολος 1, Χρυσοσπάθης 2, Μαστρογιαννάκος, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ, Μπιτσάκος Ανδ.

ΑΕΚ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 7-10

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 2-4, 2-2

ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Φωτεινάκης, Σταμέλος, Κοκκινάκης, Βούκσεβιτς 1, Γαλάνης, Γκάτσος 1, Μαρινάγης, Παπάκος Κ. 1, Στελλάτος 2, Αράγια 2, Αβαγιανός, Χαϊδόπουλος, Ζαχόπουλος, Ζακχαίος.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Τάσος Σχίζας): Κατσινούλας, Αράι 1, Κρανιάς, Μπομπός, Μοσχοβέλης, Λεμπέσης, Δήμου Π., Καραβιώτης 1, Τουμπούρος 1, Τσιστράκης 1, Ξυλάς 1, Αράκι 3, Ασβέστης, Σφηκάκης 2, Τσιφτσής.

ΧΙΟΣ - ΧΑΝΙΑ 11-8

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-1, 2-4, 2-0

ΧΙΟΣ (Γιώργος Ντόσκας): Γουλφ, Μιμίδης 1, Παππάς, Χαλατζιάν 1, Καρακάσης 3, Κανδιόγλου, Τζώρτζης, Παζαΐτης 2, Χατζηστεφάνου 1, Βέκκος 1, Γαβαλάς Ι. 2, Καρακούρος, Αμπάζης.

ΧΑΝΙΑ (Μάνθος Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιωργούσης, Μπατάκης, Αποστολάκης 1, Χαριτάκης 4, Ντα Σίλβα 1, Σολεϊμάνιπακ, Σπάχιτς, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Νικολαΐδης, Χατζηκυριακάκης.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 12-9

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 1-1, 4-4, 1-1

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Νίκος Καραμάνης): Μάμαλης, Ζώρζος, Τακάτα 2, Παπαδημητρίου, Γκαράνης 2, Σουζούκι 3, Μπλάνης 2, Ρομπόπουλος 1, Δημακόπουλος, Λιαπάκης 2, Κοντονής, Μπερτόλης, Μητράκης, Δαλαμπέκης, Μουρατίδης Ευστ.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Γαλανίδης, Κόκκινος 1, Θαλασσινός 2, Κόχειλας, Κουρλιάφτης 3, Τοτ 1, Παπαδόπουλος Γ., Ραντούλοβιτς 1, Μαυράκης, Μάμμος, Κουκουνάς 1, Καλής, Παρτσόγλου, Καλκαβούρας, Αποστολάκος.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΓΛΥΦΑΔΑ 10-20

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 1-7, 2-4, 4-5

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Γιώργος Ιντζές): Καζάκος, Νεγκίζ, Παπαδημητρίου 4, Χριστοφορίδης, Μαυρωτάς Λ., Κουρμελές Β., Πανταζόπουλος 5, Στυλιανάκης, Τσιρώνης, Γκαράνης 1, Καζάνης, Κακλής, Μανδαλιός, Μπερτόλης.

ΓΛΥΦΑΔΑ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Ηλιόπουλος Αλ. 1, Σαρτζετάκης 2, Γκαρντιγιάν 1, Γούντχεντ Κ. 1, Χαλυβόπουλος Ιπ., Γιαννόπουλος 8, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου 2, Πούρος 1, Αγκόρτσας 1, Τσαταλιός 2, Ηλιόπουλος Ν., Ίλιτς 1, Χριστοφιδέλης.

Tα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της 2ης φάσης

Όμιλος 1-8

Σάββατο (21/1)

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 20-5

Παναθηναϊκός - Απόλλων Σμύρνης 10-11

Πανιώνιος - Περιστέρι 9-7

Εθνικός - Βουλιαγμένη 9-15

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ολυμπιακός 45

2. Βουλιαγμένη 43

3. Πανιώνιος 39

4. Απόλλων Σμύρνης 35

5. Παναθηναϊκός 25

6. Περιστέρι 24

7. ΠΑΟΚ 24

8. Εθνικός 18

Όμιλος 9-16

Σάββατο (21/1)

Νηρέας Χαλανδρίου - Γλυφάδα 10-20

Υδραϊκός - Παλαιό Φάληρο 12-9

Χίος - Χανιά 11-8

ΑΕΚ - Ηλυσιακός 7-10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

9. Γλυφάδα 20

10. Υδραϊκός 18

11. Χίος 16

12. Xανιά 15

13. ΑΕΚ 15

14. Παλαιό Φάληρο 12

15. Ηλυσιακός 4

16. Νηρέας Χαλανδρίου 2

Μοιραστείτε το: