29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2023 - 15:58

Αφεντικό από το πρώτο ματς η Λαμία

Πέρασε από τις Σέρρες με 2-1 και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης * Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Απόλλων Παραλιμνίου

Εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας από το πρώτο ματς έκλεισε ουσιαστικά η Λαμία έστω και εάν το εκτός έδρας γκολ πια δεν μετράει. Την Τετάρτη (18/1) νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Παραλιμνίου στις Σέρρες κάνοντας το καθήκον της.

Θεωρητικά δεν έχει τελειώσει κάτι, αφού υπάρχει και ρεβάνς σε μία εβδομάδα. Πρακτικά θα είναι τεράστια έκπληξη να ανατραπούν τα δεδομένα από τη στιγμή που η ρεβάνς γίνεται στη Λαμία και τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες.

Για μία ακόμη φορά φέτος ο Απόλλων Παραλιμνίου έδειξε ένα εξαιρετικό σύνολο. Έπαιξε το παιχνίδι του, έκανε φάσεις και κέρδισε τις εντυπώσεις. Εξαιρετικός ξανά ο Γκέκας, ο οποίος δείχνει πως μπορεί να αγωνιστεί σε υψηλότερο επίπεδο.

Δοκιμές έκανε από την πλευρά της η Λαμία. Υπήρξαν κάποια κέρδη, αλλά και παίκτες που φανέρωσαν μεγάλες αδυναμίες. Πρώτος όλων ο Αντέτζο, ο οποίος μάλλον δεν μπορεί να προσφέρει άλλο. Γι' αυτό και χάνει τη θέση του από την ενδεκάδα, ενώ θα αποκτηθούν και δύο στόπερ. Ο ένας θα είναι ο Αλεξάντρ Πάβλοβετς της Όρενμπουργκ.

Αρκετά κακό ήταν το πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Η Λαμία έχοντας τόσες αλλαγές στο ρόστερ της προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της. Ήταν λογικό να μην υπάρχει χημεία μεταξύ των ποδοσφαιριστών και να χρειάζονται χρόνο για να καταλάβουν ακριβώς τι πρέπει να κανουν.

Μόνιμη παραφωνία ήταν ο Αντέτζο, ο οποίος τα άκουσε κάποια στιγμή από τον Σάββα Παντελίδη. Δεν μπορούσε να περιορίσει τον Γκέκα. Του ξέφευγε με κάθε τρόπο ο τελευταίος, ο οποίος αποτελούσε σταθερή πηγή κινδύνου.

Η Λαμία απείλησε στο 25' με τον Αμπαντά και τρία λεπτά αργότερα ο Τζανδάρης έκανε το 0-1. Από εκτέλεση πλαγίου ξεκίνησαν όλα και ο Έλληνας χαφ τελείωσε άψογα τη φάση. Ένα λεπτό μετά θα μπορούσε να έχει γίνει και το 0-2 με τον Γιακουμάκη, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Δεν το έβαλε κάτω ο Απόλλων Παραλιμνίου. Το πάλεψε όσο μπορούσε και στο 41' έκανε το 1-1. Και αυτό το γκολ ξεκίνησε από εκτέλεση πλαγίου. Ο Γκέκας γύρισε ωραία, έκανε την παράλληλη πάσα και από κοντά ο Ελέζι ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Για μεγάλο χρονικό διάστημα οι δύο ομάδες όχι μόνο δεν έκαναν φάσεις, αλλά ούτε τελικές. Το μόνο αξιοσημείωτο ήταν οι παρεμβάσεις των προπονητών. Άλλαξαν αρκετά και οι δύο.

Ήταν εμφανές πως ο Παντελίδης αντιμετώπιζε το παιχνίδι και ως μία ευκαιρία για να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές. Δεν κυνηγούσε τόσο τη νίκη, αφού ακολουθεί και ο τελικός στο πρωτάθλημα με τον Λεβαδειακό.

Τελικά μία αμυντική αδράνεια ήταν αρκετή για να κριθεί το ματς. Στο 77' ο Βασιλαντωνόπουλος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Τσομαχασβίλι. Ο Τσιλούλης ανέλαβε ένα λεπτό μετά την εκτέλεση και έκανε το 1-2. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, αφού στη συνέχεια δεν υπήρξαν σημαντικές ευκαιρίες.

Διαιτητής ήταν ο Ζαμπαλάς (Ηπείρου), βοηθοί του οι Μωυσιάδης (Ηπείρου), Διαμαντής (Λέσβου) και τέταρτος ο Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).

Κίτρινες: 52' Ι. Κουτζαβασίλης, 90'+2 Γκούμας - 90' Ασκόφσκι

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Νίκος Καραμπετάκης): Φ. Κουτζαβασίλης, Κιουτσεκτσίδης, Ι. Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι, Τζελίδης, Τζαμπέγια (89' Kωνσταντινίδης), Καρυοφύλλης, Ελέζι, Γεωργιάδης (69' Πέτρου), Γκέκας.

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σίμον (59" Βασιλαντωνόπουλος), Αντέτζο, Αμπαντά (59' Σαραμαντάς), Λαμπρόπουλος, Τζανδάρης, Στάνκο (73' Μπάμπης), Ντε Βισέντι (58' Τσιλούλης), Μαρτίνεθ (69' Τσούκαλος), Ασκόφσκι, Γιακουμάκης.