23/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022 - 00:05

Ράντονιτς: «Η στήριξη του κόσμου είναι πολύ σημαντική και τους ευχαριστούμε...»

Όσα είπε για τη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο ο τεχνικός του Παναθηναϊκού

Νέα νίκη στην Ευρωλίγκα πήρε ο Παναθηναϊκός με το 90-77 στην παράταση κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και στη συνέντευξη Τύπου ο Ντέγιαν Ράντονιτς ευχαρίστησε τους οπαδούς των «πράσινων» για την υποστήριξη, δίνοντας την ώθηση για την ανατροπή κι ενώ οι Ιταλοί είχαν βρεθεί και στο +15.

«Μία σημαντική νίκη για εμάς. Κάναμε πολλά λάθη και στις δύο πλευρές στο πρώτο μέρος. Είχαμε πρόβλημα με τα ριμπάουντ, αλλά και στην επίθεση. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους βελτιωθήκαμε κάπως στην επίθεση, αλλά η άμυνά μας είχε ακόμα πρόβλημα και η Αρμάνι πήρε το μεγάλο προβάδισμα. Η επίθεσή μας στην τελευταία περίοδο ήταν πολύ καλή, όπως και στην παράταση.

Λάβαμε τα νέα για τον Γουόλτερς σήμερα το πρωί και ήταν δύσκολο να αλλάξουμε τα πλάνα μας τελευταία στιγμή. Ήταν εμφανές το πόσο δυσκολευτήκαμε ειδικά στα πρώτα 20 λεπτά. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Αν μπορώ να συγκρίνω το πρώτο ματς με τη Ρεάλ και το σημερινό σε ό,τι αφορά την ατμόσφαιρα, είναι αυτό που μου έχει κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση. Η στήριξη του κόσμου είναι πολύ σημαντική και τους ευχαριστούμε για αυτό. Ελπίζω ότι θα είναι ξανά μαζί μας ώστε να μας βοηθήσουν», είπε ο Μαυροβούνιος προπονητής.

Επίσης, ανέφερε:

Για την εμφάνιση των Παναγιώτη και Γιώργου Καλαϊτζάκη: «Ναι ήταν πολύ καλοί, ειδικά στην άμυνα. Ίσως η πιο σημαντική στιγμή ήταν το επιθετικό φάουλ που κέρδισε ο Καλαϊτζάκης στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας. Ωστόσο, είναι μια ομαδική νίκη και αυτό είναι εμφανές".

Για την άνοδο του Λι και για το αν είναι ευχαριστημένος από τον Μπέικον στο διάστημα που βρίσκεται στην ομάδα: «Είναι ξεκάθαρο ότι είμαι ευχαριστημένος. Τονίζω όμως ότι είναι ομαδική δουλειά. Με την απουσία του Γουόλτερς χρειάστηκε να μείνουν για πολλά λεπτά στο παρκέ. Όμως στο τέλος είναι μια σπουδαία νίκη για εμάς και είμαι χαρούμενος».

Για τη ρουτίνα που ακολουθεί η ομάδα του: «Είναι μυστικό υψίστης σημασίας (σ.σ. γελώντας)».