20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 - 19:33

Τα πρώτα χαμόγελα για τη Βέροια...

Νίκη με πέναλτι για τη «Βασίλισσα του Βορρά», 1-0 τον Αλμωπό

Επιτέλους νίκη είπαν στη Βέροια, η οποία πήρε την Κυριακή (4/12) το εντός έδρας τρίποντο με 1-0 επί του Αλμωπού, το πρώτο στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» μετά και την 5η αγωνιστική είναι στην 7η θέση με 6 βαθμούς, μαζί με τον Διαγόρα, ενώ η ομάδα της Αριδαίας μετρά στην 11η θέση της κατάταξης 3 πόντους.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, με τα σουτ των Μανωλάκη στο 7' και Γιουκούδη στο 8' να είναι για λίγο άστοχα, ενώ στο 9ο λεπτό ο Γιάννης Παπαδόπουλος απέκρουσε το σουτ του Πέττα.

Για την ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη ο Στίκας στο 32' πήρε την κεφαλιά μετά το γέμισμα του Μπούζα κι έφυγε λίγο άουτ η μπάλα, ενώ στο 64' ο Ντόκιτς έδιωξε δύσκολα το μακρινό σουτ του Μπούζα.

Η λύτρωση για τους Ημαθιώτες ήρθε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ορφανίδη στο 85', παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα για ανατροπή του Μπουκουβάλα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Στρατούδης του Συνδέσμου Έβρου με βοηθούς τον Σακαλόγλου του Συνδέσμου Καβάλας και τον Καραγιάννη του Συνδέσμου Θράκης.

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Γ. Παπαδόπουλος, Μουχάλης (58' Ντουμάνης), Παπαχρήστος (73' Κατσούκης), Στίκας, Μαραγκός, Μπούζας, Ισαακίδης (58' Μπλέτσας), Ορφανίδης (87' Μασούρας), Φασίδης, Μπελεβώνης (46' Ιωάννου), Μπουκουβάλας.

AΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς (86' Σουλιώτης), Σέχου, Τσιμπούκας, Μανωλάκης (86' Γιαλαμούδης), Κέρθι (74' Ασλαμπάλογλου), Έππας (89' Τσιπούρας), Κολλαράς, Πέττας, Γιουκούδης (74' Πέλκας), Β. Παπαδόπουλος.

Πηγή ΦΩΤΟ: kerkidasport