19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 - 17:21

Νέο τρίποντο για την ΑΕΛ

Με 2-0 ξεπέρασαν οι «βυσσινί» το εμπόδιο του Θεσπρωτού, που είχε δοκάρι

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε την Κυριακή (4/12) η ΑΕΛ στον 1ο (Βόρειο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2, επικρατώντας με 2-0 του Θεσπρωτού στο Αλκαζάρ για την 5η αγωνιστική.

Έτσι, οι «βυσσινί» με 12 βαθμούς είναι στο -1 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ Β' (οι Θεσσαλονικείς βέβαια δεν θα πάρουν την άνοδο, αν τερματίσουν πρώτοι), ενώ η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα μετρά 3 πόντους στη 13η θέση της κατάταξης.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, ο Πλέγας στο 16' έκανε το σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, για ν' ανοίξει το σκορ ο Νίνο στο 33' με κοντινό σουτ και ύστερα από τη σέντρα του Πλέγα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Κώστας Παπαγεωργίου εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 55' ο Τσιμόπουλος με εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ του Νίνο απέτρεψε το 2-0.

Στο 60' οι «κιτρινόμαυροι» άγγιξαν την ισοφάριση, καθώς ο Μπίκας με σουτ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, για να έρθει στο αμέσως επόμενο λεπτό το 2-0 με το σουτ του Νικολιά.

Οι Θεσσαλοί διαχειρίστηκαν εύκολα το καθαρό τους προβάδισμα και στο 90'+2 έχασαν διπλή ευκαιρία για το 3-0, με τον Τσιμόπουλο να αποκρούει δύσκολα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πλέγα, για ν' ακολουθήσει σέντρα του Πεντρόσο και ο Γκοτζαμανίδης από κοντά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Aργυρός του Συνδέσμου Πέλλαςμε βοηθούς τον Δέλλιο του Συνδέσμου Πέλλας και τον Νταβέλα του Συνδέσμου Μακεδονίας.

AEΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου (87' Καλουτσικίδης), Κοσονού (87' Μαϊδανός), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου (87' Μιλτιάδης), Θωμαϊδης, Νίνο (74' Κούστα), Πεντρόσο, Νικολιάς (78' Μαυριάς).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Μαρτίνεζ, Ρίζος, Τρομπούκης (56' λ. τρ. Δρίτσας), Μίγγος (70' Διγκόζης), Πέρεζ, Μπίκας (70' Πανταζέλος), Αδαμάκης, Κωνσταντίνου, Μπονίγια (70' Ε. Παππάς).