18/04/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 - 17:51

Mπροστά πολύ καλός, πίσω προβληματικός ο Ολυμπιακός

Στο ισόπαλο 3-3 το φιλικό των πρωταθλητών με τη Σταντάρ Λιέγης * Σκόραρε δις ο εξαιρετικός Ελ Αραμπί * Δύο ασίστ σε δύο λεπτά ο Μαρσέλο

Και θετικά και αρνητικά στοιχεία έδειξε ο Ολυμπιακός στο κυριακάτικο (4/12) φιλικό με τη Σταντάρ Λιέγης, το δεύτερο επί ισπανικού εδάφους και το οποίο έληξε στο ισόπαλο 3-3.

Οι πρωταθλητές είχαν σε μεγάλα κέφια τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, που έβαλε δύο γκολ και ήταν... παντού στο γήπεδο, ο Μίτσελ είδε τον Μαρσέλο να καταγράφει δύο ασίστ σε δύο λεπτά και να συνεχίζει την ανοδική του πορεία στο ημίωρο που αγωνίστηκε, ωστόσο στα μετόπισθεν υπήρχαν πολλά προβλήματα.

Οι Βέλγοι σημείωσαν τρία γκολ, είχαν και μερικές ακόμη ευκαιρίες και προφανώς ο Ισπανός προπονητής θα έχει πολλά να πει στους παίκτες του για την ανασταλτική τους λειτουργία.

Βέβαια, στο β' ημίχρονο το σχήμα ήταν μετά το 60' φουλ επιθετικό με την ταυτόχρονη παρουσία στην 11άδα των Χάμες Ροντρίγκες, Φορτούνη, Ελ Αραμπί και Μπακαμπού και κάπου ήταν λογικό να μην υπάρχει και η μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα.

Οι Πειραιώτες μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι και μέχρι το 20' ήταν σαφώς ανώτερη η Σταντάρ, για την οποία άνοιξε το σκορ ο Νταβίντα στο 19'.

Σταδιακά οι πρωταθλητές ανέβασαν την απόδοσή τους, με τους Μπιέλ και Μασούρα να εναλλάσσονται στην κορυφή της επίθεσης, ενώ είχαν μία, δύο καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Ο Μίτσελ άρχισε από νωρίς τις αλλαγές στο δεύτερο μέρος, με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει στο 58' και αξιοποιώντας την ωραία προσπάθεια του Βρουσάι από δεξιά, ωστόσο η χαλαρότητα στα μετόπισθεν έφερε γρήγορα το 1-2 από το κοντινό τακουνάκι του Όιο στο 64'.

Ακολούθησε ένα εξαιρετικό τέταρτο για τους «ερυθρόλευκους», με τον Μπακαμπού στο 69' να χάνει μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 74' ήταν εύστοχος μετά την πάσα του Μαρσέλο.

Ο Βραζιλιάνος άσος στο 76' έβγαλε τη γλυκιά σέντρα και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα για το 3-2, αλλά οι αδράνειες στην άμυνα έφεραν το δεύτερο γκολ του Όιο στο 90' (ακόμη και στα φιλικά παιχνίδια δεν σταματούν να «πληγώνονται» στο φινάλε οι πρωταθλητές), για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης (61' Κρίστινσον), Βρουσάι (61' Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ (61' Μαρσέλο), Ντόι (42' Μπουχαλάκης), Ρέτσος (61' Καλογερόπουλος), Εμβιλά, Κασάμι (46' Σαμασέκου), Μασούρας (61' Φορτούνης), Γκάρι Ροντρίγκες (46' Χάμες Ροντρίγκες), Αγκιμπού Καμαρά (61' Μπακαμπού), Μπιέλ (46' Ελ Αραμπί).

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ (Ρόνι Ντέιλα): Μποντάρ (46' Χένκινετ), Μποκαντί (46' Μελεγκόνι), Τσίμιροτ (46' Ντουσέν), Λαΐφης (46' Νεκάντιο), Φόσεϊ (46' Ντα Σίλβα), Ντόνουμ (46' Ράσκιν), Αλζάτε (46' Κουαβιτά), Μπαλικβίσα (46' Τσάνακ), Νταβίντα (46' Ζινκερνάγκελ), Ζιάνι (46' Ντράγκους), Πέριτσα (46' Όιο).