19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022 - 15:39

Είχε την ουσία ο Απόλλων Σμύρνης και έπιασε κορυφή

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» νίκησε με 1-0 τα Χανιά, συνεχίζοντας αήττητη και με ματς λιγότερο στο 2ο όμιλο της SL2 * Σκόρερ ο Φατιόν από την άσπρη βούλα

Γύρισε στα τρίποντα, παραμένει αήττητος και πάτησε κορυφή... Ο Απόλλων Σμύρνης, ως τυπικά γηπεδούχος στη Νέα Σμύρνη το Σάββατο (3/12), κέρδισε με 1-0 τα Χανιά για την 5η αγωνιστική του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2, πιάνοντας στους 10 βαθμούς την Ηλιούπολη, αλλά έχει και αγώνα λιγότερο (αυτόν με τον Ολυμπιακό Β', που θα γίνει την προσεχή Τετάρτη {7/12}.

Η ομάδα του Γιάννη Τάτση είχε την ουσία, καθώς ο Φατιόν -έστω και με λίγη περιπέτεια- ευστόχησε στο 23' σε εκτέλεση πέναλτι, για να διαχειριστεί από εκεί και πέρα το προβάδισμά της και με τους Κρητικούς να μην απειλούν ιδιαίτερα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κράτησε σε τέταρτο σερί ματς το μηδέν στα μετόπισθεν και αυτή η αμυντική της σταθερότητα είναι μεγάλο «όπλο» στην προσπάθεια για την άμεση επιστροφή στη Σούπερ Λίγκα 1, με τους Ντομίνγκες και Τσελεπίδη να κυριαρχούν στο κέντρο της άμυνας, ενώ πολύ καλός ήταν και πάλι ο Οντόνε.

Κορυφαίος, πάντως, στα 57 λεπτά που αγωνίστηκε ήταν ο Χαλίμι, που κέρδισε και το πέναλτι στην ανατροπή του από τον Ρότσα, με τους φιλοξενούμενους να είναι μαχητικοί, αλλά έδειξαν αρκετές αδυναμίες στην επιθετική τους λειτουργία. Ναζίμ και Καμαρά είχαν αρκετά τρεξίματα, ενώ δραστήριος ήταν ο Μπανγκουρά, ερχόμενος από τον πάγκο.

Η ομάδα των Νίκου Μαναρώλη και Σταύρου Λαμπράκη γνώρισε τη δεύτερη φετινή της ήττα και με 6 βαθμούς μοιράζεται την 7η θέση με την Καλλιθέα.

Το κράτησε εύκολα το 1-0...

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο 20λεπτο, με τον Χαλίμι στο 21' να ανατρέπεται καθαρά από τον Ρότσα, το πέναλτι καταλογίστηκε και δύο λεπτά αργότερα ο Φατιόν πέτυχε το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού, αν και ο Κατσιμήτρος στάθηκε άτυχος πέφτοντας σωστά και βρίσκοντας την μπάλα, αλλά αυτή πέρασε κάτω από το σώμα του, βρήκε λίγο στο αριστερό δοκάρι και πέρασε τελικά τη γραμμή.

Οι παίκτες του Τάτση προσπάθησαν να εκμεταλλευθούν μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου τη... θολούρα που έφερε στο μυαλό των Κρητικών το 1-0, δίχως όμως να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος οι Χανιώτες είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, όχι όμως και τον τρόπο να... τρομάξουν τον Κότσαρη, με τον Απόλλωνα άριστα οργανωμένο στην οπισθοφυλακή.

Η διαχείριση του προβαδίσματος ήταν σχετικά άνετη, ο Λούσινγκερ στο 87' σπατάλησε σημαντική ευκαιρία για το 2-0 αστοχώντας από πλεονεκτική θέση και το σφύριγμα της λήξης έφερε πολλά χαμόγελα στο «στρατόπεδο» της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Koυκουλάς του Συνδέσμου Λέσβου με βοηθούς τον Ψύλλο του Συνδέσμου Λέσβου και τον Χλεμπογιάννη του Συνδέσμου Φωκίδας.

Κίτρινες: 12' Τσελεπίδης, 90'+1 Εσπάνια - 26' Iμεραλιλάι, 82' Ρότσα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Τάτσης): Kότσαρης, Λούι, Οντόνε, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Πατάπης (70' Κοροβέσης), Φατιόν, Ερέρα (57' Λούσινγκερ), Χαλίμι (57' Παπαγεωργίου), Μωραΐτης (70' Εσπάνια), Σίγκνεβιτς (83' Τσαμούρης).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Μαναρώλης-Σταύρος Λαμπράκης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα (88' Χιντζίδης), Γιαμπερέ, Μπάτζιος (41' λ. τρ. Γκανσιέρ), Καμαρά, Ναζίμ (77' Καπνίδης), Μπουτσάκης, Κόλα (46' Μπανγκουρά), Ελευθεριάδης (46' Πολίτης), Μάναλης.