29/03/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 - 21:54

Άλωσε το Κάουνας και πλησίασε την οκτάδα ο Παναθηναϊκός

Επιβλητικοί οι «πράσινοι» επικράτησαν 67-81 της Ζαλγκίρις, που ήταν αήττητη στην έδρα της

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται ο Παναθηναϊκός και το απέδειξε περίτρανα το βράδυ της Παρασκευής (2/12) στο ματς με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας της οποίας επιβλήθηκε με 67-81.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και μετά την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους στη διοργάνωση, έφτασαν στο 5-6 και πλησίασαν την οκτάδα, ενώ η Ζαλγκίρις υπέστη την πρώτη ήττα της στη «Ζαλγκίριο Αρένα» και είναι στο 6-5.

Το «τριφύλλι» ήθελε μία ακόμα πειστική εμφάνιση και νίκη πριν το ντέρμπι που ακολουθεί με τον Ολυμπιακό για την Basket League τη Δευτέρα (5/12) για την 8η «στροφή» του ελληνικού πρωταθλήματος, με το «2» στο Κάουνας να είναι η καλύτερη τονωτική ένεση για το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά και δεν άργησε να πάρει διψήφια διαφορά (6-18) κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (11-27). Μία από τα ίδια και στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στο +18 (18-36) με το 28-44 του ημιχρόνου να είναι η φυσιολογική εξέλιξη.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο επιδίωξαν να μειώσουν και τα κατάφεραν αλλά μέχρι το -13 (34-47), με την αντίδραση του «τριφυλλιού» να φέρνει το +18 (36-54). Όμως ένα σερί 12-0 της Ζαλγκίρις έφερε το σκορ στο 48-54 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 53-60. Όπως έκλεισαν το δεκάλεπτο, έτσι ξεκίνησαν το τελευταίο οι Λιθουανοί που έφτασαν στους 4 πόντους τη διαφορά (58-62), όμως το σερί 7-15 των «πράσινων» και το 65-77 έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους για το τελικό 67-81.

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Γουίλιαμς με 25 πόντους και Μπέικον με 19, ενώ για τους γηπεδούχους ο Έβανς πέτυχε 18 πόντους και από 10 οι Χέιζ, Ουλάνοβας χωρίς να είναι αρκετοί…

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Καζίς Μακσβίτις): Έβανς 18 (4), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 10, Σμιτς 2, Μπιρούτις 4, Μπραζντέικις 7 (1), Ντίμσα 4 (1), Κάβανο 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλάνοβας 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Γουόλτερς 11 (1), Λι 5 (1), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 25 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 19 (1), Πονίτκα 9 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4.