07/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022 - 19:06

Αρκούσαν τρία λεπτά στον Μακεδονικό

Νίκη με 2-0 για τους Θεσσαλονικείς κόντρα στον Θεσπρωτό * Είχαν και δοκάρι οι νικητές

Το 2/2 στη Νέα Ευκαρπία έκανε ο Μακεδονικός το απόγευμα της Κυριακής (20/11) καθώς επιβλήθηκε με 2-0 του Θεσπρωτού για την 3η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν τους 3 βαθμούς και απέναντι στον Θεσπρωτό και μάλιστα με το ίδιο σκορ όπως με τη Νίκη Βόλου και έχουν πλέον 6 πόντους μετά το πέρας τριών αγώνων, ενώ η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα υπέστη την πρώτη φετινή της ήττα και παρέμεινε στους 2 βαθμούς από τις ισοπαλίες με Πανσερραϊκό εκτός και Παναθηναϊκό Β’ εντός.

Σε ένα ματς που διεξήχθη υπό δυνατή βροχή, τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά στην ομάδα του Γιώργου Αμανατίδη για να πετύχει τα τέρματα νίκης της με τους Μιλισάβλιεβιτς και Σιμόνι, ενώ ο πρώτος είχε και δοκάρι στο πρώτο 45λεπτο, αλλά και την ασίστ στο 2-0 στον Αλβανό φορ.

Πάντως ο Θεσπρωτός απείλησε πρώτος στο 5’ με το σουτ του Μπονίγια και τον Γουναρίδη να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 16’ από σέντρα του Μπίκα, ο Δρίτσας έπιασε την κεφαλιά με τον πορτιέρο του Μακεδονικού να δηλώνει «παρών». Ο Μακεδονικός απείλησε στο 17’ με την εκτέλεση φάουλ του Σαραντίδη που πέρασε άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 26’ έκλεψε την μπάλα πάσαρε στον επερχόμενο Μιλισάβλιεβιτς που κοντρόλαρε ωραίο και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τσιμόπουλο ωστόσο σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν και στο 27’ μετά από φάση διαρκείας ο Τσουκάνης έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Λεωνιδόπουλο ο οποίος με σέντρα βρήκε τον Σαραντίδη και εκείνος με κεφαλιά ανάγκασε τον Τσιμόπουλο να διώξει με υπερένταση, με την μπάλα να φτάνει στον Μιλισάβλιεβιτς που εξαπέλυσε δυνατό σουτ με τον πορτιέρο του Θεσπρωτού να δηλώνει εκ νέου «παρών». Ο Θεσπρωτός προσπάθησε για το 0-1, αλλά στο 34’ ο Ρίζος με φάουλ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 43’ η κεφαλιά του Μπίκα είχε την ίδια κατάληξη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο 51’ ο Μπρατσιάνι με γυριστό σουτ δεν βρήκε εστία, αλλά στο 60’ το γκολ ήρθε. Μετά από ωραία επίθεση του ο Μιλισάβλιεβιτς πάσαρε στον Ζαννάλη εκείνος με σέντρα έβγαλε σε θέση βολής τον Σαραντίδη ο οποίος γλίστρησε, αλλά ο Μιλισάβλιεβιτς που ακολουθούσε τη φάση με σουτ έκανε το 1-0. Τρία λεπτά μετά ο Σίμονι στην πρώτη του επαφή με την μπάλα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Θεσπρωτού, μετά από ασίστ του Μιλισάβλιεβιτς, και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 2-0 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια με τον Μακεδονικό πάντως να αγγίζει και το 3-0 στο 75’ με το σουτ του Σάντσεθ που απέκρουσε ο Τσιμόπουλος και στο 90’ με τον Τσιλιγγίρη το πλασέ του οποίου αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή.

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας), Βοηθοί: Μάνος (Λάρισας), Παραφέστας (Λάρισας), 4ος: Στρατούδης (Έβρου).

Κίτρινες: 45’ Μίγγος

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γιώργος Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Λεωνιδόπουλος, Παναγιωτούδης, Μιλισάβλιεβιτς (68’ Τσιλιγγίρης), Σαραντίδης (60’ Σιμόνι), Γαρύφαλλος (80’ Ναντίρ), Ζαννάκης (68’ Σάντσεζ).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Τρομπούκης, Μίγγος (50’ λ.τρ. Μαρτίνες), Διγκόζης (61’ Λύγκας), Μπίκας (77’ Πανταζέλος), Δρίτσας (77’ Αδαμάκης), Κωνσταντίνου, Μπονίγια.