06/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022 - 18:07

Πέρασε από το Πολύκαστρο με Μπράντονιτς ο ΠΑΟΚ Β'

Οι «ασπρόμαυροι» επιβλήθηκαν με 1-2 του Απόλλωνα Πόντου με ισάριθμα τέρματα του Βόσνιου εξτρέμ * Από ένα δοκάρι είχαν οι 2 ομάδες

Τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2 σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής (20/11) ο ΠΑΟΚ Β' καθώς επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Πόντου στο Πολύκαστρο για την 3η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου.

Οι «ασπρόμαυροι» μετά την ισοπαλία στη Βέροια και τη νίκη με την ΑΕΛ επικράτησαν του συντοπίτη και έφτασαν στους 7 βαθμούς, ενώ στον αντίποδα οι Πόντιοι έμειναν στους 3 πόντους από τη νίκη τους με τον Ηρακλή Λάρισας.

Ο ΠΑΟΚ Β’ είχε σε μεγάλη μέρα τον Μπράντονιτς καθώς ο Βόσνιος εξτρέμ σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, ένα σε κάθε ημίχρονο, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε και δοκάρι με τον Τσοπούρογλου, αλλά και οι γηπεδούχοι με τον Εσούμα στο 0-0.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες και μόλις στο 5’ ο ΠΑΟΚ Β’ απείλησε όταν ο Χατζηστραβός ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και πάσαρε στον Σπυράκο αλλά ο τελευταίος παρότι από πλεονεκτική θέση δεν έκανε καλό πλασέ, ενώ στο 7’ ο Φράγκος για τον Απόλλωνα Πόντου έκανε δυνατό σουτ αρκετά μακριά από την περιοχή με τον Ταλιχμανίδη να διώχνει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 9’ όταν από τη σέντρα του Καλαϊτζίδη ο Εσούμα πήρε την κεφαλιά, ο Ταλιχμανίδης απέκρουσε πριν σταματήσει στο κάθετο δοκάρι και καταλήξει άουτ, ενώ ο Απόλλωνας Πόντου θα μπορούσε να προηγηθεί στο 36’ μετά την κούρσα του Αμπουντού από τα δεξιά και την πάσα στον Κωστικά με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

Τελικά, οι «ασπρόμαυροι» ήταν εκείνοι που βρήκαν το γκολ και μάλιστα μετά την εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων καθώς ο Μπράντονιτς πήρε την μπάλα και με κούρσα από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Πίτκα κάνοντας το 0-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ Β’ είχε δοκάρι όταν από την πάσα του Πανίδη ο Τσοπούρογλου έπιασε βολίδα από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να τραντάζει το δεξί δοκάρι της εστίας του Πίτκα, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία στο 54’ για το 1-1 με τον Λαμπίρη να δέχεται την μπαλιά του Αραβίδη στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ταλιχμανίδη.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και τώρα μετά από ευκαιρία των γηπεδούχων σκόραρε ο ΠΑΟΚ Β’ καθώς ένα λεπτό μετά τη φάση του Λαμπίρη, ο Πανίδης πάσαρε στον Μπράντονιτς και ο Βόσνιος με πλασέ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίτκα για δεύτερη φορά κάνοντας το 0-2 και βάζοντας τις βάσεις νίκης της ομάδας του, ενώ στο 74’ ο Τζίμας που έκανε ντεμπούτο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής που πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Πίτκα.

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη μείωσε στο τελικό 1-2 στο 86’ μετά από φάση διαρκείας και τελικό αποδέκτη τον Καλογέρη που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταλιχμανίδη. Στα τελευταία λεπτά πίεσε ο Απόλλων Πόντου για το 2-2 αλλά χωρίς να κάνει κάποια φάση…

Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου), Βοηθοί: Τζιότζιος (Θράκης), Καραγιάννης (Θράκης), 4ος: Σταφυλάς (Ξάνθης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Πάθι, Μουμίν, Φράγκος, Καλαϊτζίδης (46’ Λαμπίρης), Αμπουντού, Κωστίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης (76’ Δαλιανόπουλος), Εσάλο (39’ Αραβίδης), Εσούμα.

ΠΑΟΚ Β' (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Κιτσάκης, Μιχαηλίδης (63’ Γιαξής), Τσοπούρογλου, Μορικέλι, Δαρέλας, Γρόσδης (63’ Νινούα), Μπράντονιτς (72’ Τζίμας), Χατζηστραβός (46’ Μελετίδης), Σπυράκος (46’ Σμυρλής), Σπυρίδης.