06/05/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 - 17:58

Φρένο στην Καλαμάτα έβαλε η Παναχαϊκή…

Το ντέρμπι του Νότιου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 στο γήπεδο της Παραλίας έληξε ισόπαλο στο 0-0 * Με δέκα παίκτες από το 83’ οι γηπεδούχοι, που έχασαν σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις * Κράτησαν με καλή τακτική οι φιλοξενούμενοι

Κλασικό ματς Β’ Εθνικής έγινε στο γήπεδο της Παραλίας, όπου η Καλαμάτα έμεινε στο 0-0 με την Παναχαϊκή στο ντέρμπι του Νοτίου Ομίλου της SL2, το απόγευμα της Παρασκευής (18/11) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής…

Έτσι οι δύο ομάδες της Πελοποννήσου παραμένουν ισόβαθμες στην κορυφή με 7 πλέον βαθμούς, χάνοντας αμφότερες το απόλυτο μετά από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2…

Η αναμέτρηση ήταν μέτρια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κάθε λόγο να είναι περισσότερο ευχαριστημένοι γιατί έφυγαν από μια δύσκολη έδρα και φρέναραν ένα από τα εξ αρχής φαβορί της κατηγορίας μέσα στο σπίτι του.

Η Καλαμάτα, πάντως, ήταν ελαφρώς καλύτερη και πήγε να «κλέψει» το τρίποντο στο 4 ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Αναστασόπουλος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λουπάνου ανενόχλητος αστόχησε (άουτ) στην αδικαιολογήτως… κοιμώμενη άμυνα της Παναχαϊκής, η οποία μέχρι εκείνο το σημείο τα είχε πάει περίφημα ανασταλτικά με καλή τακτική από τον Σούλη Παπαδόπουλο.

Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με εξαίρεση άλλη μία καλή στιγμή στις στα πρώτα δευτερόλεπτα του β' ημιχρόνου με πλασέ του Αρναρέλλη που πέρασε λίγο έξω από την εστία της «Μαύρης Θύελλας».

Ο Νίκος Αναστόπουλος από την πλευρά της Καλαμάτας, ανακάτεψε την… τράπουλα, έριξε ό,τι πιο δυνατό είχε στο δεύτερο μισό του ματς, αλλά βρήκε τοίχο απέναντι του, αφού η ορμή που πήγε να δώσει η παρουσία του Τάτου από το 46’ πολύ γρήγορα εξατμίστηκε…

Στα συν των γηπεδούχων, πάντως, συγκαταλέγεται ότι αν και έμειναν με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά (αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Β. Καραγκούνη στο 82’) ήταν ότι πίεσαν μέχρι τέλους και δεν έδειξαν επί χόρτου το αριθμητικό τους μειονέκτημα… Ωστόσο, το γκολ, που ήθελαν δεν ήρθε ποτέ.

Από την Καλαμάτα ξεχώρισε Αναστασόπουλος και από την Παναχαϊκή ο Στεργίδης…

Καλή η διαιτησία του Ματσούκας (Αιτ/νιας) και χωρίς προβλήματα οι βοηθοί Αραβίδης, Τσοκακίδης (Αθηνών), ενώ τέταρτος ήταν ο Παπαγεωργόπουλος (Αργολίδας)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (77′ Ασίγκμπα), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Παπατόλιος (46′ Β. Καραγκούνης), Αναστασόπουλος, Μπόρχες (46′ Τάτος), Αρναρέλλης (77′ Ασαμόα), Ρόβας, Πασάς (83′ Μπενίτεζ).

ΠANAXAΪKH (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (88′ Π. Καρακλάιτς), Τσιάρας, Κέρι (46′ Λινάρδος), Μυτίδης (70′ Αλεξόπουλος), Ν. Καρακλάιτς (73′ Νιλτίνιο).