08/05/2024
Εθνικές ομάδες | Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022 - 20:58

Aπέφυγε το φιλικό κάζο η Εθνική στη Βαλέτα

Βρέθηκε να χάνει με 2-1 από τη Μάλτα με ανατροπή, αλλά ο Φούντας απέτρεψε την ήττα στο 86' (2-2)

Παραλίγο να γνωρίσει μια ήττα που θα της πλήγωνε το γόητρο, αλλά τη γλίτωσε... Η Εθνική έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τη Μάλτα στη φιλική αναμέτρηση της Πέμπτης (17/11) στη Βαλέτα, προβληματίζοντας με την εικόνα της στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο Γκουστάβο Πογέτ είδε τους διεθνείς να δυσκολεύονται στο α' ημίχρονο να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, όμως ο Μπακασέτας με ένα από τα γνωστά του δυνατά σουτ άνοιξε το σκορ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος υπήρξαν και αμυντικές ανορθογραφίες και προέκυψε ανατροπή υπέρ των Μαλτέζων.

Τελικά, οι αλλαγές των Φούντα και Δουβίκα αποδείχθηκαν κομβικές για τη «γαλανόλευκη», για να αποφύγει το κάζο, έστω και αν ήταν φιλικό το ματς, αφού κάζο θα συνιστούσε μια ήττα από μια πολύ αδύναμη ομάδα όπως είναι το συγκρότημα του Γκίλμπερτ Άγκιους.

Με Φούντα και Δουβίκα απέφυγε την ήττα...

Το πρώτο 45λεπτο, λοιπόν, βρήκε τους παίκτες του Πογέτ να μην έχουν τον τρόπο να ανοίξουν την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων και ήταν προφανές ότι μόνο με κάποιο σουτ θα μπορούσε να φανεί απειλητική η Εθνική.

Κι έτσι και συνέβη τελικά, καθώς ο Μπακασέτας στο 39' δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπονέλο, στη μοναδική φορά που πάτησαν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή οι διεθνείς και βρήκαν και το γκολ.

Ο Μπακασέτας έμεινε στον πάγκο με την έναρξη του β' ημιχρόνου, στη θέση του πέρασε ο Μπουχαλάκης και αυτή η επιλογή δεν του βγήκε καθόλου του Ουρουγουανού ομοσπονδιακού τεχνικού, με τον Ντεγκαμπριέλε στο 54' να ισοφαρίζει με πλασέ εκμεταλλευόμενος αδράνεια της ελληνικής άμυνας, για να γράψει το 2-1 στο 67' ο Τέουμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που καταλογίστηκε δύο λεπτά νωρίτερα για χέρι του Μπουχαλάκη.

Ο Πογέτ αμέσως έριξε στο παιχνίδι τους Φούντα και Δουβίκα και άλλαξε άρδην η εικόνα της «γαλανόλευκης» στην επίθεση, για να υπάρξουν έντονες διαμαρτυρίες στο 77' για πέναλτι σε χέρι του Τέουμα, διαμαρτυρίες που έφεραν μάλιστα και αποβολή του Βασίλη Μπάρκα στον πάγκο.

Φούντας και Δουβίκας άγγιξαν το 2-2 στο 84' και τελικά ο πρώτος τα κατάφερε να χριστεί σκόρερ στο 86', ενώ στο 90'+1 λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο προσωπικό τέρμα, για να μείνει τελικά το 2-2 έως το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ντουριό από το Λουξεμβούργο με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Ματέους Σάντος και Χάνσεν.

Κίτρινες: 27' Καμενζούλι, 41' Πέπε, 66' Π. Μποργκ - 36' Σιώπης, 66' Mάνταλος, 90'+2 Κουλιεράκης.

Κόκκινες: 79' Μπάρκας (στον πάγκο).

ΜΑΛΤΑ (Γκίλμπερτ Άγκιους): Μπονέλο, Ζ. Μποργκς (81' Μίκαλεφ), Πέπε, Σ. Μποργκς (46' Απάπ), Τζ. Μπονγκ (52' λ. τρ. Κορμπολάν), Γκιλομιέ, Τέουμα, Καμενζούλι, Ντίμεχ (81' Τζόουνς), Π. Μπονγκ (81' Κρίστενσεν), Ντεγκαμπριέλε (81' Σαταριάνο).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Γιαννούλης (80' Κυριακόπουλος), Τζαβέλλας (46' Κουλιεράκης), Χατζηδιάκος, Σιώπης (80' Αλεξανδρόπουλος), Μάνταλος, Μπακασέτας (46' Μπουχαλάκης), Χατζηγιοβάνης, Πέλκας (68' Φούντας), Ιωαννίδης (68' Δουβίκας).