27/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022 - 17:14

Το… έκλεψε η Καλλιθέα!

Σπουδαίο διπλό για την ομάδα του Βόκολου με 0-1 επί της Προοδευτικής, που άξιζε το βαθμό της ισοπαλίας στο γήπεδο της Ηλιούπολης

Νικηφόρο ξεκίνημα στον 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 έκανε η Καλλιθέα τη Δευτέρα (14/11), κερδίζοντας με 1-0 την Προοδευτική στο γήπεδο της Ηλιούπολης.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, που είχε ρεπό την 1η αγωνιστική, δεν έπεισε πάντως με την απόδοσή της, καθώς στο β' ημίχρονο δέχθηκε μεγάλη πίεση από τους τυπικά γηπεδούχους, που έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και άξιζαν τουλάχιστον την ισοπαλία, στο επίσης πρώτο τους παιχνίδι στο πρωτάθλημα (είχε αναβληθεί αυτό της πρεμιέρας με τον ΠΑΟ Ρουφ).

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, στο 18' ο Σινγκ σέντραρε από αριστερά και ο Γιαννιτσάνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, σε φάση που υπήρξαν διαμαρτυρίες των Κορυδαλλιωτών για πέναλτι του Στρέζου στον 28χρονο φορ, μια και τον βρήκε στην άστοχη έξοδο που έκανε ο γκολκίπερ της Καλλιθέας (ο Γιαννιτσάνης αποχώρησε εντέλει από το ματς στο 24', όντας ζαλισμένος).

Στο 31' ο Κυνηγόπουλος βρέθηκε στην αντεπίθεση και έκανε το σουτ από θέση μέσα δεξιά, για να κάνει σωτήριο τάκλιν ο Σινγκ, με το 0-1 να έρχεται στο 35' από τον Ντεμέτριους με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ από αριστερά της περιοχής.

Ο Κυνηγόπουλος στο 45' έπιασε ένα γυριστό σουτ στην κίνηση μετά τη σέντρα του Ρέντζα από δεξιά κι έφυγε άουτ η μπάλα, με τον Ευθυμίου στο πρώτο λεπτό του β' ημιχρόνου να αγγίζει το 1-1, καθώς έκανε την κεφαλιά ύστερα από τη σέντρα του Καρρίκι από δεξιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 53' ο Πίσσας έκανε το κοντινό σουτ από αριστερά της περιοχής κι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Στρέζος, για να δείξει τα αντανακλαστικά του και στο μακρινό σουτ του Νταβιώτη στο 79'.

Οι «βυσσινί» συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και στο 84' ο Πίσσας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σούταρε, για να φύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα, ενώ στο 87' ο Στρέζος νίκησε τον Ευθυμίου στο σουτ του επιθετικού της ομάδας του Γιάννη Μάγγου από πλάγια αριστερά.

Εντέλει, έστω και με τα... χίλια ζόρια η Καλλιθέα κράτησε το διπλό ή για την ακρίβεια το... έκλεψε με βάση την εικόνα του αγώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Καδδάς του Συνδέσμου Αχαΐας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Οικονόμου και Ζούλη.

Κίτρινες: Φαζός, Μεγαρίτης - Βασιλούδης, Λάσκαρης.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Γιάννης Μάγγος): Αστράς, Καρρίκι, Σινγκ (74' Αγγελόπουλος), Ποτουρίδης, Φαζός (74' Αλεξίου), Μεγαρίτης (74' Θεοδωρίδης), Πίσσας, Τσακίρης (66' Νταβιώτης), Ευθυμίου, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης (24' λ. τρ. Πάβλας).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας (75' Μανθάτης), Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Λάσκαρης (60' Τσιντώνης), Νίλι (60' Μάλτσι), Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (81' Δούμτσης).