19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022 - 20:02

Διπλό με Καρέλη ο Παναιτωλικός και πιο κοντά στην εξάδα

Με δύο τέρματα του έμπειρου επιθετικού και ένα του Πέδρο, οι Αγρινιώτες κέρδισαν με 1-3 τη Λαμία * Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ντε Βινσέντι

Εύκολο πέρασμα από την έδρα της Λαμίας πραγματοποίησε το βράδυ της Κυριακής (13/11) ο Παναιτωλικός καθώς την κέρδισε με 1-3 για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο Καρέλης βρήκε δίχτυα (7', 30' πεν.) και έγινε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με εννέα τέρματα, οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ντε Βινσέντι στο 12' για να έρθει ο Πέδρο στο 90+6' να κλειδώσει τη νίκη των Αγρινιωτών.

Αυτό ήταν το τέταρτο φετινό τρίποντο για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου που ανέβηκε στην 7η θέση με 16 βαθμούς, απέχοντας πέντε από τον έκτο Άρη. Αντίθετα, οι Φθιώτες διατήρηθηκαν στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης με 9.

Με γκολ ξεκίνησε ο αγώνας καθώς στο 7', έπειτα από συνεργασία Ντίας και Καρέλη, ο Ηρακλειώτης επιθετικός με ωραίο τελείωμα έγραψε το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τον Ντε Βινσέντι να σκοράρει πέντε λεπτά αργότερα με σουτ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στη συνέχεια το ματς ήταν μοιρασμένο, με τους Αγρινιώτες ωστόσο να παίρνουν ξανά… κεφάλι στο σκορ στο 30' με πέναλτι του Καρέλη που κέρδισε ο ίδιος από τον Ντε Βινσέντι. Στο 41' ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα όμως ο Σαράνοφ απέκρουσε το σουτ του Νταγκό.

Οι Φθιώτες απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο ημίχρονο όταν η κεφαλιά - ψαράκι του Νούνιες στο 52' κατέληξε άουτ. Μετά το 65' ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους«κυανόλευκους» να έχουν την κατοχή και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να απειλήσει στην κόντρα. Στο 78' οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία για να διευρύνουν το προβάδισμα τουςαλλά ο Σενγκέλια δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Σαράνοφ. Η Λαμία βγήκε μπροστά για την ισοφάριση στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 90+6' κέρδισε κόρνερ, ανεβάζοντας όλους τους παίκτες της στα καρέ του Ανέστη. Οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν, ο Πέδρο έγινε αποδέκτης της μπάλας και χωρίς να δυσκολευτεί σκόραρε στην κενή εστία διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Αδιαμφισβήτατα ο Καρέλης ήταν ο κορυφαίος των νικητών, τρομερό παιχνίδι έκανε και ο Μάρτενσον που έκοβε και έραβε στο χώρο της μεσαίας γραμμής ενώ βοήθησε πολύ και ο Ντίας με τα τρεξίματά του. Από πλευράς Λαμίας, Σλίβκα και Ντε Βινσέντι ήταν οι καλύτεροι.

Διαιτητής ήταν ο Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), με βοηθούς τους Απτόσογλου (Αθηνών) και Μωϋσιάδη (Γρεβενών). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων) και AVAR ο Φωτόπουλος (Χανίων). Τέταρτος ήταν ο Πολυχρόνης (Πιερίας).

Κίτρινες: 27' Ντε Βινσέντι, 73' Κορνέζος, 84' Μαρμεντίνι - 32' Κορνέλιους

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Τζανδάρης, Σλίβκα, Νούνιες (56' Ασκόφσκι), Τσιλούλης (76' Καραμάνος), Ντε Βινσέντι (76' Μαρμεντίνι), Μανούσος (56' Μποάκι, 64' λ.τρ. Γιακουμάκης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης, Χουχούμης, Λάρσον, Κορνέλιους, Μάρτενσον, Φλόρες, Ντίας (79' Μλάντεν), Μόρσεϊ (46' Σενγκέλια), Νταγκό (75' Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (85' Πέδρο).