29/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022 - 17:24

Γκέλα με το... καλημέρα για τον Πανσερραϊκό

Ο Θεσπρωτός έφυγε με το 1-1 από την έδρα των «λιονταριών» * Δύο δοκάρια είχαν οι φιλοξενούμενοι και ένα η ομάδα του Ελευθερόπουλου

Με βαθμολογική απώλεια ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις στον 1ο (Βόρειο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 ο Πανσερραϊκός, μένοντας στο εντός έδρας 1-1 στη σαββατιάτικη (5/11) αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής με τον Θεσπρωτό.

Στο α' ημίχρονο ήταν καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, με τον Βασιλάκη στο 4' να σημαδεύει με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Κωνσταντίνου, με τον τελευταίο να κάνει στο 20' το μακρινό πλασέ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 25' η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα είχε νέο δοκάρι, με το σουτ του Μπονίγια αυτή τη φορά και με την μπάλα να κοντράρει και σε παίκτη των γηπεδούχων, με το δεύτερο μέρος να είναι πιο ισορροπημένο.

Στο 55' ο Καρασαλίδης με σουτ βρήκε με τη σειρά του το δοκάρι, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των «λιονταριών» στο παιχνίδι, ενώ στο 63' ο Μούργος έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Τσιμόπουλο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 70' ο Δρίτσας με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 0-1, με την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ν' αποφεύγει την ήττα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαΐντ στο 81', παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα σε ανατροπή του Κατσαντώνη από τον Τσιμόπουλο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Γιουματζίδης του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τον Δέλλιο του Συνδέσμου Πέλλας και την Τσικλιτάρη του Συνδέσμου Πιερίας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (72' Ζέρης), Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Σιόντης (76' Στίνα), Σοφιανός (72' Θυμιάνης), Ανάκογλου (63' Kατσαντώνης), Μούργος (76' Μυστακίδης), Κανίς, Σαΐντ.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Tσιμόπουλος, Βαλέντε, Ρίζος, Βασιλάκης, Γώγος, Μίγγος, Διγκόζης (82' Πανταζέλος), Μπίκας (65' Λύγκας), Κωνσταντίνου, Δρίτσας, Μπονίγια.