04/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022 - 20:33

Οι αλλαγές χάρισαν την πρόκριση στον Ατρόμητο

Με γκολ στην παράταση των Κλωναρίδη, Κιάρτανσον και Μουνίθ, που ήρθαν από τον πάγκο, οι Περιστεριώτες πήραν το διπλό με 3-1 επί του Αστέρα Τρίπολης και πέρασαν στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Ατρόμητος με ψυχή… Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισαν το βράδυ της Τετάρτης (19/10) οι Περιστεριώτες μετά το θριαμβευτικό 3-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης μέσα στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια, με τους Κλωναρίδη, Κιάρτανσον και Μουνίθ να περνούν ως αλλαγή και να πετυχαίνουν τα τρία γκολ των φιλοξενούμενων και τον Καστάνο να ισοφαρίζει για λίγο για τους Αρκάδες.

Για ακόμα ένα παιχνίδι, η ομάδα του Κρις Κόλμαν ήταν εξαιρετική σε αντίθεση με τον Αστέρα Τρίπολης που προβλημάτισε ξανά και δείχνει να έχει… θέματα.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο αλλά σιγά, σιγά άνοιξε και είχε ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 21' όταν ο Μουνάφο σούταρε αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε. Έξι λεπτά αργότερα, οι Αρκάδες «άγγιξαν» το γκολ αλλά ο Μπαράλες είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ατρόμητος απάντησε στο 30', με τον Τζαβίδα να αστοχεί εξ επαφής ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ροτάριου είδε τον Παπαδόπουλο να αποκρούει το πλασέ του. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 43' και ανήκε στον Αστέρα Τρίπολης, όταν ο Καρμόνα δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 63' για να δούμε την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κούεν σούταρε και ο Παπαδόπουλος απέκρουσε κρατώντας το μηδέν για τους γηπεδούχους. Ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα στο παιχνίδι και στο 83' Αστέρας Τρίπολης ζήτησε πέναλτι, σε ανατροπή του Μπαρτόλο από τον Κιβρακίδη, όμως ο Κουτσιαύτης είπε «παίζετε». Στις καθυστερήσεις οι Περιστεριώτες απείλησαν δις, με το σουτ Γκονζάλες να καταλήγει άουτ και το πλασέ του Μουνίθ από μακρινή απόσταση να εξουδετερώνεται από τον Παπαδόπουλο.

Και αφού στο 90λεπτό δεν υπήρξε σκορ, οδηγηθήκαμε στην παράταση. Εκεί ο Ατρόμητος ήταν ανώτερος, έβγαλε τσαμπουκά και προηγήθηκε στο 94' με τρομερό βολέ του Κλωναρίδη. Ο Αστέρας Τρίπολης είχε χαμένη ευκαιρία στο 97' με τον Κρέσπι αλλά ισοφάρισε στο 105' με κεφαλιά του Καστάνο. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 112' πήραν εκ νέου… κεφάλι στο σκορ με τον Κιάρτανσον, για να έρθει στο 120' ο Μουνίθ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Κλωναρίδης από τον Παπαδόπουλο) να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Διαιτητής ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους Καλαμπόκη (Αιτωλοακαρνανίας) και Σπυρόπουλο (Ανατολικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας).

Κίτρινες: 110' Στάνκο, 117' Μουνίθ, 119' Παπαδόπουλος - 86' Οικονομίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα (91' Στάνκο), Άλβαρες (112' Κωστέας), Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Μουνάφο, Ντομίνγκεθ (46' λ.τρ. Προύντζος), Σίτο (65' Μπαρτόλο), Ριέρα (36' Τιλίκα), Μπενίτο (65' Κρέσπι), Μπαράλες.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Αθανασίου (84’ Ντε Μποκ), Σουάρεθ, Μαυρομμάτης, Έρλινγκμαρκ, Κούεν (67' Μουνίθ), Φριντζόνσον (61' Γκονζάλες), Ροτάριου (67' Κλωναρίδης), Τζοβάρας (84' Οικονομίδης), Τζαβίδας (100' λ.τρ. Κιάρτανσον).