04/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022 - 19:14

Στο τέλος θρίαμβος για τον Πανσερραϊκό...

Τα «λιοντάρια» νίκησαν στην παράταση με 5-2 την Παναχαϊκή και περιμένουν τον επόμενό τους αντίπαλο στο Κύπελλο Ελλάδας

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε την Τετάρτη (19/10) στις Σέρρες και ο Πανσερραϊκός νίκησε με 5-2 την Παναχαϊκή στην παράταση, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στην αναμέτρηση της 5ης φάσης o Σαΐντ άνοιξε το σκορ στο 40' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Μπουρλάκη να ισοφαρίζει για τους Αχαιούς στο 62' με προβολή στο πρώτο δοκάρι ύστερα από σέντρα του Στεργίδη από δεξιά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μυτίδης με προβολή και μετά από φάση διαρκείας έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τα «λιοντάρια» να πιέζουν εν συνεχεία για το 2-2.

Στο 70' ο Κατσαντώνης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κολοβούρη, ενώ στο 90' ο διαιτητής Τακίδης κατελόγισε αρχικά πέναλτι για τους γηπεδούχους, πήρε πίσω όμως την απόφασή του και προέκυψε μια εννιάλεπτη καθυστέρηση μέχρι να κατασταλάξει σε αυτή.

Μια καθυστέρηση που τελικά ωφέλησε την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, καθώς στο 90'+10 ο Παντεκίδης βρήκε δίχτυα με κεφαλιά και έστειλε το ματς στην ημίωρη παράταση.

Στο 102' ο Κωνσταντακόπουλος παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, η οποία κατέληξε στο δοκάρι, με το 3-2 να γίνεται στο 104' με καρφωτή κεφαλιά του Μούργου μετά από σέντρα του Πεταυράκη.

Η Παναχαϊκή κατέρρευσε και στο 110' ο Κατσαντώνης με σουτ πέτυχε το 4-2, με την μπάλα να έχει βρει και στον Τσακμάκη, για να ολοκληρώσει τη θριαμβευτική -τελικά- πρόκριση των Σερραίων ο Σοφιανός στο 115' με σουτ ύστερα από πάσα του Κανίς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τακίδης του Συνδέσμου Κιλκίς με βοηθούς τον Κορωνά του Συνδέσμου Πειραιά και τον Φράγιο του Συνδέσμου Μακεδονίας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (81' Ζέρης), Πεταυράκης, Παπάζογλου, Παντεκίδης (96' Καρασαλίδης), Νάτσος (81' Σοφιανός), Σιόντης (46' Ανάκογλου), Μούργος, Στίνα (69' Κατσαντώνης), Κανίς, Σαΐντ (105'+2 Δημητρίου).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Στεργίδης, Τσακμάκης, Λαρέα, Λιποράσε, Τσιάρας (112' Λινάρδος), Κωνσταντακόπουλος (112' Σίλβα), Μπουρλάκης (80' Χαντί), Κέρι (88' Νιλτίνιο), Π. Καρακλάιτς (60' Ν. Καρακλάιτς), Αλεξόπουλος (46' λ. τρ. Μυτίδης).