03/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022 - 17:56

Πέταξε εκτός Κυπέλλου τον Παναιτωλικό η Καλαμάτα!

Η «Μαύρη Θύελλα» κέρδισε με 4-3 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια και παράταση) και ήρωα τον Ταΐρη, περνώντας στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Το πρώτο... μπαμ στο Κύπελλο Ελλάδας ακούστηκε την Τετάρτη (19/10) στο γήπεδο της Παραλίας, με την Καλαμάτα να αποκλείει τον Παναιτωλικό με 4-3 στα πέναλτι κι ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση είχαν λήξει στο ισόπαλο 2-2.

Στο ματς της 5ης φάσης ο Ξενιτίδης στο 10' αστόχησε στο τετ α τετ με τον Ταΐρη, για να βρει δίχτυα στο 29' ο Φλόρες με πολύ ωραίο δυνατό σουτ.

Η «Μαύρη Θύελλα» δεν πτοήθηκε και στο 35' ο Ρόβας ισοφάρισε με κεφαλιά, ενώ τρία λεπτά αργότερα πέτυχε και το 2-1, εκμεταλλευόμενος λάθος του Στεργιάκη.

Ο Φλόρες στο 78' με άλλο ένα δυνατό σουτ βρήκε με τη σειρά του δίχτυα για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, με τον Ταΐρη στο 107' να κάνει σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Μόρσεϊ και όλα κρίθηκαν στη... ρώσικη ρουλέτα.

Ο γκολκίπερ της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου ήταν ο πρωταγωνιστής, σταματώντας τις εκτελέσεις των Μόρσεϊ και Κολοβού, με τους Μεσσήνιους να παίρνουν τελικά τη μεγάλη πρόκριση στους «16» του θεσμού.

Μπακαγιόκο 3-4

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Περράκης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Κολλιάκο του Συνδέσμου Αθηνών και τον Παγουρτζή του Συνδέσμου Πειραιά.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Ασίγκμπα (73' Καραγκούνης), Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτες (81' Μπόρχες), Άλβες (69' Αναστασόπουλος), Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης (81' Αρναρέλης), Ρόβας, Πασάς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης (82' Μπακάκης), Χατζηθεοδωρίδης, Μαλής (106' Κορνέλιους), Λιάβας, Τσιγγάρας (69' Σενγκέλια), Φλόρες, Βαρόνε, Ξενιτίδης (60' Μόρσεϊ), Φλόρες, (60' Κολοβός), Ντουάρτε, Ζοάο Πέδρο.