03/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022 - 17:06

«Καθάρισε» εύκολα η Λαμία

Διπλό με 2-0 επί του Αλμωπού Αριδαίας και συνεχίζει στο Κύπελλο

Άνετη πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Λαμία την Τετάρτη (19/10), επικρατώντας στα Γιαννιτσά του τυπικά γηπεδούχου Αλμωπού Αριδαίας με 2-0.

Οι Φθιώτες έπαιξαν όσο χρειαζόταν για να πάρουν το διπλό στον αγώνα της 5ης φάσης, με τον Προβυδάκη να γράφει το 0-1 στο 26' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Για τον Αλμωπό ο Γιαλαμούδης σκόραρε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Μαρμεντίνι στο 60' να ολοκληρώνει τη συνεργασία των Προβυδάκη και Νούνιες και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Τζιανλούκα Φέστα έκαναν συντήρηση δυνάμεων από εκεί και πέρα, περιμένοντας πλέον να μάθουν τον επόμενό τους αντίπαλο στη διοργάνωση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τον Σακκά του Συνδέσμου Θεσσαλίας και τον Νίκζα του Συνδέσμου Λάρισας.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σέχου, Τσιμπούκας, Γιαλαμούδης (71' Μανωλάκης), Έππας (65' Κέρθι), Πέλκας (83' Τσιπούρας), Κολλαράς, Πόποβιτς (65' Παπαδόπουλος), Γιουκούδης, Πέττας

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Μπενίτες, Σλίβκα (70' Μανούσος), Νούνιες (82' Μπάμπης), Μαρμεντίνι (82' Τσούκαλος), Ασκόφσκι (59' Μπεχαράνο), Ρόμανιτς (82' Καραμάνος), Γιακουμάκης.