19/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022 - 23:01

Έχασε στις λεπτομέρειες η ΑΕΚ

Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με 91-88 από την Καρσίγιακα στο πρώτο φετινό τους παιχνίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ

Με ήττα άρχισε η ΑΕΚ την Τρίτη (4/10) τις υποχρεώσεις της στο μπασκετικό Τσάμπιονς Λιγκ, χάνοντας στη Σμύρνη με 91-88 από την Καρσίγιακα.

Το παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το ημίχρονο να έχει λήξει στο ισόπαλο 42-42, ενώ στο 30' οι Τούρκοι προηγούνταν με 69-65.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση ήταν άστοχη στα τρίποντα και τελικά ο ΜακΚόλουμ με τρίποντο 17,6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, τελειώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους.

Για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ξεχώρισαν οι Μίτσελ (19 πόντοι), Γουίλιαμς (17π.), Φρέιζιερ (16π.) και Στρέλνιεκς (15π.), ενώ δεν βρήκε το αντίπαλο καλάθι κανείς από τους Έλληνες παίκτες της Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Τζ. Μπράουν 17 (3), Β. Μπράουν 8 (1), Κουζμίνσκας 13 (3), ΜακΚόλουμ 29 (5), Σιπάχι 7 (1), Ακιαζίλι, Ντελγκάδο 17, Ντουρμάζ, Φλάτεν.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Μάντσεν 10 (1), ΜακΓκριφ 11 (2), Μίτσελ 19 (1), Στρέλνιεκς 15 (2), Γουίλιαμς 17 (3), Φιλιππάκος, Φρέιζιερ 16 (5), Κόνιαρης, Παπαδάκης, Περσίδης, Πετρόπουλος.