19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:01

Έλειψε το γκολ στο Περιστέρι...

Δίκαιη μοιρασιά για Ατρόμητο και Λαμία, που έμειναν στο 0-0 * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες

Δεν -Χ-άρηκε κανείς... Ατρόμητος και Λαμία περιορίστηκαν στο 0-0 το βράδυ του Σαββάτου (17/9) στο Περιστέρι για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, σε μια ισοπαλία που κρίνεται δίκαιη με βάση την εικόνα που έδειξαν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Έπρεπε πάντως να έχει γκολ το παιχνίδι, καθώς αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν από ένα δοκάρι και ορισμένες ακόμη καλές ευκαιρίες, αλλά δεν τα... μάτωσαν τελικά τα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 8 βαθμούς στην 4η θέση και τους Φθιώτες να μετρούν 3 πόντους στην 11η θέση, μαζί με τον ΟΦΗ.

Ο Ρομπάιγ ξεχώρισε για την ομάδα του Κρις Κόλμαν, καλός ήταν ο Κλωναρίδης στο α' ημίχρονο αλλά όχι στο δεύτερο μέρος και σταθερός ο Γιαννιώτης στις αποκρούσεις του όταν χρειάστηκε, με τους Τζανδάρη και Σιμόν να είναι οι κορυφαίοι από πλευράς φιλοξενούμενων, για τους οποίους καλά στοιχεία έδειξε και ο Ασκόφσκι ερχόμενος από τον πάγκο.

Ισόπαλοι και στα δοκάρια...

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ισορροπημένο, με τους Περιστεριώτες να έχουν περισσότερες καλές στιγμές, να μην είναι όμως εύστοχοι στην τελική προσπάθεια και ιδίως ο Κλωναρίδης.

Η Λαμία ήταν εξαιρετική ανασταλτικά, ο Ντε Βινσέντι στο 32' σπατάλησε με τη σειρά του σημαντική ευκαιρία για το 0-1 και ήταν και αυτός που με κεφαλιά στο 47' σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Γενικά, στο διάστημα 46'-70' ήταν καλύτερη η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, ενώ από εκεί και πέρα ανέβασε την απόδοσή του ο Ατρόμητος, που κυνήγησε το γκολ στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ήταν η σειρά του Έντερ Γκονζάλες να σημαδέψει το δοκάρι στο 90'+6 (διπλό για την ακρίβεια, αφού μετά την εκτέλεση φάουλ του Γκονζάλες η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο, στην πλάτη του Σαράνοφ και στο δεξί δοκάρι εν συνεχεία).

Το σφύριγμα της λήξης σφράγισε τη δίκαιη μοιρασιά, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να δώσουν συνέχεια στα τρίποντα μετά τον θρίαμβο στην έδρα του Ιωνικού και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν δίχως νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βεργέτης του Συνδέσμου Αρκαδίας με βοηθούς τον Ψαρρή του Συνδέσμου Ζακύνθου και τον Καλαμπόκη του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Φωτόπουλος του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 50' Χατζηισαΐας, 82' Ντε Μποκ - 60' Μπεχαράνο, 67' Ασκόφσκι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Γκονζάλες, Κούεν, Φριντζόνσον (79' Μουνίθ), Κλωναρίδης (62' Τζαβίδας), Ρομπάιγ (89' Τζοβάρας), Κιάρτανσον (62' Ροτάριου).

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Τσιλούλης, Ντε Βινσέντι (59' Γιακουμάκης), Σλίβκα (79' λ. τρ. Τσούικαλος. 90'+3 Μπάμπης), Μανούσος (59' Ασκόφσκι).