19/04/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Τρίτη 9 Αυγούστου 2022 - 20:56

Νικητής στα πέναλτι ο ΠΑΣ Γιάννινα

Τρίτος στο τουρνουά του Βόλου, κερδίζοντας τον Αστέρα Τρίπολης με 4-3 (2-2 καν. διάρκεια) * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες

Την τρίτη θέση στο τουρνουά του Βόλου πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα την Τρίτη (9/8), κερδίζοντας με 4-3 στα πέναλτι τον Αστέρα Τρίπολης, με την κανονική διάρκεια να έχει λήξει στο ισόπαλο 2-2 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Ο Εραμούσπε άνοιξε το σκορ στο 13' με κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μορέιρα, για ν' αγγίξουν την ισοφάριση οι Αρκάδες στο 21' και με τον Μπερτόγλιο να σημαδεύει με κεφαλιά το αριστερό δοκάρι.

Το 1-1 έγινε στο 39' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες, παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα για χέρι του Κιάκου μετά από γύρισμα του Ρούμπεν Γκαρθία, για να πάρει νέο προβάδισμα ο ΠΑΣ στο 50', όταν ο Σόρια εκτέλεσε κόρνερ, ο Ροσέρο πήρε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα από το σώμα του Μπαγκαλιάνη κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 56' είχε δοκάρι και η ομάδα του Θανάση Στάικου μετά από κεφαλιά του Μορέιρα και το 2-2 ήρθε στο 87' με πλασέ του Κρέσπι.

Ο Αθανασίου απέτρεψε το 2-3 στο 89', νικώντας στο τετ α τετ τον Μπενίτο και στη διαδικασία των πέναλτι ήταν πιο εύστοχοι οι «κυανόλευκοι», για να... στενοχωρήσουν έτσι και τον πρώην προπονητή τους και νυν του Αστέρα, Ηρακλή Μεταξά.

Μπαγκαλιάνης 3-4

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Πριόρ, Σόρια, Κιάκος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Ριένστρα, Μορέιρα, Ροσέρο, Παμλίδης.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Αθανασίου, Λώλης, Λιάσος, Μπαγκαλιάνης, Ποζνάνσκι, Τζίμας, Πήλιος, Tσάβος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Τσιφτσής, Ρούμπεν Γκαρθία, Τασουλής, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Βαλιέντε, Μουνάφο, Τιλίκα, Μπερτόγλιο, Σονί, Μπαράλες.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Αλί Μπαμπά, Mπενίτο. Ιγκλέσιας, Γ. Παπαδόπουλος.

Πηγή ΦΩΤΟ: super-fm