27/04/2024
Γερμανία | Παρασκευή 5 Αυγούστου 2022 - 23:34

«Εξάσφαιρη» στην πρεμιέρα η Μπάγερν

Οι Βαυαροί διέσυραν την Άιντραχτ μέσα στη Φρανκφούρτη με το εμφατικό 6-1 στην έναρξη της Μπουντεσλίγκα

Τι και αν ο Λεβαντόφσκι δεν είναι πια κάτοικος Μονάχου... η Μπάγερν εμφανίστηκε «αγριεμένη» στη Φρανκφούρτη και ισοπέδωσε τη γηπεδούχο Άιντραχτ με το εντυπωσιακό 6-1 στο ματς της Παρασκευής (5/8) για την πρεμιέρα της νέας αγωνιστικής σεζόν της Μπουντεσλίγκα.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Κίμιχ μόλις στο 5' έδιωξε το άγχος από τους συμπαίκτες του και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Βαυαροί ειχαν σημειώσει άλλα τέσσερα γκολ, με τον Μανέ να σκοράρει στο ντεμπούτο του στο γερμανικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Μπάγερν.

Με το σκορ στο πρώτο 45λεπτο διαμορφωμένο στο 0-5, η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους απλά να σημειώνουν το γκολ της τιμής με τον Μουανί (64') προτού να έρθει το δεύτερο προσωπικό γκολ του 19χρονου Μουσιάλα να διευρύνει και άλλο την έκταση του σκορ, σκορπίζοντας χαμόγελα στη Μπάγερν και κατήφεια και προβληματισμό στον σύλλογο της Φρανκφούρτης.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια της πρεμιέρας της Μπουντεσλίγκα διεξάγονται το προσεχές διήμερο (6-7/8), με το ντέρμπι του Βερολίνου, ανάμεσα σε Ουνιόν και Χέρτα, καθώς και το παιχνίδι με φόντο τις πρώτες θέσεις Ντόρτμουντ - Λεβερκούζεν, να ξεχωρίζουν.

Τα πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (5/8)

Άιντραχτ - Μπάγερν 1-6 (64' Μουανί - 5' Κίμιχ, 10' Παβάρ, 29' Μανέ, 35', 83' Μουσιάλα, 43' Γκνάμπρι)