17/08/2022
Χάντμπολ | Τετάρτη 27 Ιουλίου 2022 - 17:19

Ντέρμπι ΑΕΚ με Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Α1 χάντμπολ

Το πλήρες πρόγραμμα του νέου πρωταθλήματος

Hμέρα κλήρωσης του νέου πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ ήταν η Τετάρτη (27/7) και με το... καλημέρα προέκυψε μεγάλο ντέρμπι.

Στην πρεμιέρα της 17ης Σεπτεμβρίου, λοιπόν, η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, σ' ένα πρωτάθλημα που συμμετέχουν 12 ομάδες και στα πλέι οφ θα παίξουν μόνο οι τέσσερις πρώτοι της κανονικής περιόδου.

Το σύστημα διεξαγωγής

Α' φάση: Όλοι εναντίον όλων σε 2 γύρους (22 αγωνιστικές).

Μετά το πέρας της Α' φάσης η 11η και η 12η ομάδα της βαθμολογίας υποβιβάζονται στην Α2 Ανδρών.

Β' φάση: Πλέι οφ (1-4): Οι 4 πρώτες ομάδες παίζουν χιαστί στα ημιτελικά (1-4, 2-3) στις δύο νίκες για την πρόκριση στον τελικό.

Γ' φάση: Οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν στον τελικό, αγωνίζονται στις τρεις νίκες για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας Ελλάδος.

Το αναλυτικό πρόγραμμα

1η Αγωνιστική (17.9.2022)-12η

Δράμα '86 - ΕΣΝ Βριλησσίων

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας - Διομήδης Άργους

ΧΑΝΘ - Αερωπός Έδεσσας

Ζαφειράκης Νάουσας - ΑΕΣΧ Πυλαίας

ΑΕΚ - Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ - ΑΣΕ Δούκα

2η Αγωνιστική (24.9.2022)-13η

ΠΑΟΚ - Δράμα '86

ΕΣΝ Βριλησσίων - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

Διομήδης Άργους - ΧΑΝΘ

Αερωπός Έδεσσας - Ζαφειράκης Νάουσας

ΑΕΣΧ Πυλαίας - ΑΕΚ

ΑΣΕ Δούκα - Ολυμπιακός

3η Αγωνιστική (1.10.2022)-14η

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας - ΠΑΟΚ

ΧΑΝΘ - ΕΣΝ Βριλησσίων

Ζαφειράκης Νάουσας - Διομήδης Άργους

ΑΕΚ - Αερωπός Έδεσσας

Ολυμπιακός - ΑΕΣΧ Πυλαίας

Δράμα '86 - ΑΣΕ Δούκα

4η Αγωνιστική (22.10.2022)-15η

ΠΑΟΚ - ΧΑΝΘ

Δράμα '86 Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

ΕΣΝ Βριλησσίων - Ζαφειράκης Νάουσας

Διομήδης Άργους - ΑΕΚ

Αερωπός Έδεσσας - Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή

ΑΣΕ Δούκα - ΑΕΣΧ Πυλαίας

5η Αγωνιστική (29.10.2022)-16η

Ζαφειράκης Νάουσας - ΠΑΟΚ

ΧΑΝΘ - Δράμα '86

ΑΕΚ - ΕΣΝ Βριλησσίων

Ολυμπιακός - Διομήδης Άργους

ΑΕΣΧ Πυλαίας - Αερωπός Έδεσσας

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας - ΑΣΕ Δούκα

6η Αγωνιστική (5.11.2022)-17η

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

Δράμα '86 - Ζαφειράκης Νάουσας

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας - ΧΑΝΘ

ΕΣΝ Βριλησσίων - Ολυμπιακός

Διομήδης Άργους - ΑΕΣΧ Πυλαίας

ΑΣΕ Δούκα - Αερωπός Έδεσσας

7η Αγωνιστική (12.11.2022)-18η

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ

ΑΕΚ - Δράμα '86

Ζαφειράκης Νάουσας - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

ΑΕΣΧ Πυλαίας - ΕΣΝ Βριλησσίων

Αερωπός Έδεσσας - Διομήδης Άργους

ΧΑΝΘ - ΑΣΕ Δούκα

8η Αγωνιστική (16.11.2022)-19η

ΠΑΟΚ - ΑΕΣΧ Πυλαίας

Δράμα '86 - Ολυμπιακός

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας - ΑΕΚ

ΧΑΝΘ - Ζαφειράκης Νάουσας

ΕΣΝ Βριλησσίων - Αερωπός Έδεσσας

ΑΣΕ Δούκα - Διομήδης Άργους

9η Αγωνιστική (19.11.2022)-20ή

Αερωπός Έδεσσας - ΠΑΟΚ

ΑΕΣΧ Πυλαίας - Δράμα '86

Ολυμπιακός - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

ΑΕΚ - ΧΑΝΘ

Διομήδης Άργους - ΕΣΝ Βριλησσίων

Ζαφειράκης Νάουσας - ΑΣΕ Δούκα

10η Αγωνιστική (26.11.2022)-21η

ΠΑΟΚ - Διομήδης Άργους

Δράμα '86 - Αερωπός Έδεσσας

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας - ΑΕΣΧ Πυλαίας

ΧΑΝΘ - Ολυμπιακός

Ζαφειράκης Νάουσας - ΑΕΚ

ΑΣΕ Δούκα - ΕΣΝ Βριλησσίων

11η Αγωνιστική (3.12.2022)-22η

ΕΣΝ Βριλησσίων - ΠΑΟΚ

Διομήδης Άργους - Δράμα '86

Αερωπός Έδεσσας - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

ΑΕΣΧ Πυλαίας - ΧΑΝΘ

Ολυμπιακός - Ζαφειράκης Νάουσας

ΑΕΚ - ΑΣΕ Δούκα

 

Μοιραστείτε το: