20/04/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Σάββατο 25 Ιουνίου 2022 - 20:47

Nίκησε με ανατροπή και Χασάν ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 της Φορτούνα Ντίσελντορφ στο δεύτερο φιλικό τους παιχνίδι * Έπιασε πέναλτι ο Βατσλίκ

Σεφτέ στις νίκες έκανε το Σάββατο (25/6) ο Ολυμπιακός σε ό,τι αφορά τα φιλικά του παιχνίδια στην Αυστρία, επικρατώντας με 2-1 της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε τις δοκιμές, έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Γκονσάλο Άβιλα και έβγαλε τα συμπεράσματά του, με το νικηφόρο αποτέλεσμα να έρχεται με ανατροπή και με τον Αχμέντ Χασάν να δείχνει ότι παραμένει αξιόπιστος σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ωραίο γκολ έβαλε ο Σισέ για το 1-1, ο Τόμας Βατσλίκ απέτρεψε το 2-2 αποκρούοντας πέναλτι στο 76ο λεπτό, ενώ όσο έπαιξε ήταν και πάλι πολύ κεφάτος ο Ματιέ Βαλμπουενά.

Οι πρωταθλητές μπήκαν με διάθεση να πιέσουν ψηλά, είχαν σχετικά καλή κυκλοφορία μπάλας, με Εμβιλά, Μαντί Καμαρά και Κούντε να είναι οι τρεις του κέντρου στο 4-3-3, ωστόσο οι Γερμανοί εκμεταλλεύθηκαν κενό στα μετόπισθεν στο 23' και άνοιξαν το ωραίο σκορ με καλό πλασέ εκτός περιοχής του Πέτερσον (ο Κρίστινσον πάλι δεν κατάφερε ν' αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του, θα μπορούσε να είχε αντιδράσει καλύτερα).

Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει και στο 29' ο Σισέ ενήργησε ως επιθετικός κλάσης, αφού με εξαιρετική προσποίηση άδειασε έναν αντίπαλό του και τελείωσε με όμορφο πλασέ τη φάση που είχε ξεκινήσει από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος, χωρίς πάντως να φτιάξει άλλη φάση στο α' ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος έκανε πολλές αλλαγές ο Μαρτίνς στο 58'.

Ο Χασάν, με τέσσερα λεπτά παρουσίας στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε το 2-1 με κεφαλιά στο 62' μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Ραντζέλοβιτς, για να αγγίξει το 2-2 η Φορτούνα με τον Ιγιόχα στο 69' να σημαδεύει το δοκάρι σε αντεπίθεση.

Στο 75' ο Χασάν έκανε χέρι εντός περιοχής μετά από ένα κόρνερ, το πέναλτι καταλογίστηκε, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Βατσλίκ εξουδετέρωσε την εκτέλεση του Γκίντσεκ, για να κρατήσουν οι Πειραιώτες τη φιλική νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον, Άβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Εμβιλά, Κούντε, Μαντί Καμαρά, Βαλμπουενά, Μασούρας, Τικίνιο.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Βατσλίκ, Κανέ (78' Ανδρούτσος), Κούτρης (84' Κεϊτά), Μπαγκαλιάνης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά, Καρβάλιο, Φαντιγκά, Ραντζέλοβιτς, Χασάν.