28/03/2024
Διοικητικά - Δικαστικά | Σάββατο 18 Ιουνίου 2022 - 22:00

Λαμία για... πάντα στη Σούπερ Λίγκα 1!

Οι Φθιώτες ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Βέροια μέσα στο «Αθ. Διάκος» και έμειναν στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου χάρη στη νίκη με 1-2 στο πρώτο μπαράζ

Πολύ σκληρή για να... υποβιβαστεί αποδείχθηκε η Λαμία που ανανέωσε για έκτη διαδοχική σεζόν την παρουσία της στα «σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου. Το Σάββατο (18/6) Λαμία και Βέροια αναμετρήθηκαν στον 2ο μεταξύ τους αγώνα μπαράζ στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την παραμονή τους μετά το ισόπαλο τελικό αποτέλεσμα (1-1).

Η Λαμία ήταν αυτή που μπήκε δυνατά τον αγώνα, κερδίζοντας κόρνερ και πιέζοντας την αντίπαλη άμυνα στο πρώτο 20λεπτο, αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Βέροια. Οι Ημαθιώτες σιγά σιγά ανέβασαν την απόδοσή τους, με τους Μούργο και Φοφανά ιδιαίτερα κινητικούς, βρίσκοντας δίχτυα στην πρώτη καλή στιγμή τους, με σκόρερ τον Γιακουμάκη (26' 0-1). Ο Κρητικός φορ με κεφαλιά νίκησε όλη την άμυνα των Φθιωτών και τον Σαράνοφ, σκορπίζοντας χαμόγελα στην πλευρά των φιλάθλων της «Βασίλισσας του Βορρά». Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή δίχως φάσεις όμως, με τους γηπεδούχους να απειλούν με το σουτ του Τζανδάρη (44') να διώχνει εντυπωσιακά ο γκολκίπερ Παπαδόπουλος. Το αποτέλεσμα, μετά τα πρώτα 45 λεπτά, ήταν δίκαιο πάντως.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Βέροια να σπαταλά σπουδαία ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, καθώς ο Φοφανά (46') βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Σαράνοφ αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Από εκείνο το σημείο, η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα έκλεισε την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο, κερδίζοντας ξανά σωρεία από κόρνερ, χωρίς να γίνεται απειλητική όμως. Οι παίκτες της Βέροιας έκαναν αρκετά φάουλ αυτό το χρονικό διάστημα, για να «παγώνουν» τον ρυθμό.

Μετά το 75', ο Παύλος Δερμιτζάκης ρίσκαρε, βάζοντας και τρίτο επιθετικό στον αγώνα αλλά ο Μπεχαράνο είχε την απάντηση για τη Λαμία, σκοράροντας (78' 1-1) με υπέροχο βολέ μετά από άστοχη έξοδο και κακό διώξιμο του Παπαδόπουλου που κρέμασε την ομάδα του στη συγκεκριμένη φάση. Ο Βολιβιανός ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Φθιωτών, πανταχού παρόντας στον αγωνιστικό χώρο, έκοβε, πάσαρε και χρίστηκε και σκόρερ του σημαντικότερου φετινού γκολ των «κυανόλευκων». Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Βεροιώτες βγήκαν μπροστά δίχως να βρουν κάποια μεγάλη ευκαιρία για το 1-2, ώστε να στείλουν τον αγώνα στην παράταση.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι τέλους και εκεί υπήρξε ξέσπασμα πανηγυρισμών από πλευράς γηπεδούχων, με τους παίκτες να γίνονται ένα με τους φιλάθλους τους που έστω και αργά, ησύχασαν και θα συνεχίσουν να βλέπουν την αγαπημένη τους ομάδα στη Σούπερ Λίγκα 1. Ιπποτική κίνηση από τον διοικητικό ηγέτη της Λαμίας, τον Πανουργιά Παπαϊωάννου που θέλησε να παρηγορήσει τους αντιπάλους του, τόσο τον προπονητή Παύλο Δερμιτζάκη όσο και τους παίκτες του.

Η μεγάλη χαμένη μετά από τέσσερα συνολικά μπαράζ (!), αν και πρωταθλήτρια του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2, Βέροια άξιζε να έχει εξασφαλίσει την άνοδό της στην κορυφαία κατηγορία. Το άκρως παράλογο, όμως, σύστημα διεξαγωγής της δεύτερης κατηγορίας την υποχρεώνει να γυρίσει σελίδα και να προετοιμαστεί για τη σεζόν 2022-23 που θα τη βρει ξανά στη Σούπερ Λίγκα 2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπογκνάρ (Ουγγαρία), με βοηθούς τους Μπούζας (Ουγγαρία) και Κόμπορ (Ουγγαρία). 4ος ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας). VAR: Μπέρκε (Ουγγαρία) και AVAR: Μεϊντάνας (Αχαΐας).

Κίτρινες: 75' Τζανετόπουλος, 86' Μανούσος - 32' Φοφανά, 64' Γαβριηλίδης, 78' Παπαδόπουλος.

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης (46 Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Μπεχαράνο (81' Γκέντσογλου), Τζανδάρης, Νούνιες (73' Ταϊρόν), Καραμάνος (73' Μπανγκουρά), Μανούσος (90'+5 Αραμπούλι).

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Δημόπουλος, Μαραγκός (46' λ.τρ. Σκόνδρας), Κάτσε, Γαβριηλίδης (77' Οικονόμου), Μούργος (77' Καπνίδης), Φοφανά, Γιακουμάκης, Πασάς.