25/04/2024
Διοικητικά - Δικαστικά | Σάββατο 11 Ιουνίου 2022 - 20:54

Μέτρησε η εμπειρία της Λαμίας και αγκάλιασε την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα 1

Οι Φθιώτες πήραν τεράστιο διπλό με 1-2 μέσα στη Βέροια στο πρώτο μπαράζ * Καλύτερη η «Βασίλισσα του Βορρά» αδίκησε τον εαυτό της και πλέον ψάχνει ένα θαύμα…

Τεράστιο βήμα παραμονής έκανε η Λαμία το Σάββατο 11 Ιουνίου 2022! Οι Φθιώτες έφυγαν με σούπερ διπλό (1-2) από τη Βέροια στο πρώτο μπαράζ και πλέον είναι αγκάλιασαν την ανανέωση της παρουσίας τους στη Σούπερ Λίγκα 1. Κι αυτό καθώς στην εν λόγω διοργάνωση, που ανήκει στην ΕΠΟ, ισχύει και το εκτός έδρας γκολ, με συνέπεια η ομάδα της Ημαθίας να ψάχνει πλέον ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για να κάνει την ανατροπή μέσα στο «Αθ. Διάκος» σε μία εβδομάδα, ώστε να πάρει εκείνη την πολύτιμη τελευταία θέση στη κορυφαία ποδοσφαιρική κατηγορία της επόμενης σεζόν.

Το ματς στην πραγματικότητα κρίθηκε στην εμπειρία των παικτών της Λαμίας, αυτό έκανε και τη διαφορά, αφού αγωνιστικά η Βέροια ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης… Ιδίως στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι, αλλά αδίκησαν τους εαυτούς τους και έχασαν ένα ματς, από το οποίο άξιζαν να πάρουν το Χ…

Η Λαμία από την πλευρά της ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, να κρατήσει το σκορ παρά την πίεση για αρκετή ώρα και όταν ισοφαρίσθηκε να «απαντά» σχεδόν ακαριαία… Έτσι το 1-2 είναι καλύτερο για τους νικητές ακόμα και από το 0-1!

Ο αιφνιδιασμός και η πίεση…

Το μπαράζ ξεκίνησε με γκολ… Η Λαμία σε μία στημένη φάση κατάφερε να βρει δίχτυα με κεφαλιά του Μπεχαράνο στο 7’… Μάλιστα αυτός ο αιφνιδιασμός παραλίγο να φέρει και δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους στα καπάκια, αλλά το 0-1 παρέμεινε και σταδιακά η Βέροια συνήλθε. Έτσι μετά από ένα μεγάλο διάστημα φλυαρίας η «Βασίλισσα του Βορρά» άρχισε να απειλεί… Το έκανε προς το τέλος του α' ημιχρόνου και φούλαρε με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Οι παίκτες του Δερμιτζάκη ήταν οι κυρίαρχοι μετά την ανάπαυλα, πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες και αναζητούσαν το γκολ της ισοφάρισης. Δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι σε ορισμένες στιγμές η Βέροια στο β’ ημίχρονο έπαιζε μονότερμα τη Λαμία, που άντεξε μέχρι το 77’. Τότε αποδόθηκε «ποδοσφαιρική δικαιοσύνη» και σε μια φάση που δεν… μύριζε γκολ ήρθε η ισοφάριση με πλασέ του Πασά.

Άμεση απάντηση με Μανούσο και οι Φθιώτες καβάλα στο άλογο!

Τα πανηγύρια στη Βέροια δεν είχαν προλάβει καλά καλά να σωπάσουν και η Λαμία απάντησε! Ο Μανούσος στο 81’ νίκησε από θέση τετ α τετ τον Παπαδόπουλο και διαμόρφωσε το τελικό 1-2, που δεν δίνει απλά σαφές προβάδισμα, αλλά παραμονή με το 1,5 πόδι για την ομάδα του Φέστα.

Οι Φθιώτες είναι έτσι καβάλα στο άλογο της παραμονής και επί της ουσίας στις 18 Ιουνίου θα πρέπει να αυτοκτονήσουν κυριολεκτικά για να πέσουν στη Σούπερ Λίγκα 2, αφού ακόμα και ήττα με 1-0 από τη Βέροια πλέον τους δίνει την παραμονή!

Για τους νικητές, που το μυστικό τους ήταν η εμπειρία, πήραν το καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να είναι ανώτεροι, Μπεχαράνο, Ταϊρόν, Μαρτίνεθ ήταν οι πιο δραστήριοι, ενώ βοήθειες έδωσε και ο Ρόμανιτς.

Για τους ηττημένους ο Κάτσε έκανε το καλύτερο του ματς από τότε που πήγε στη Βέροια, μεγάλο ματς ο Πασάς και στους διακριθέντες οι Μπουκουβάλας και Δημόπουλος.

Πολύ καλή η διαιτησία του Αλιγιάρ Αγκάγεφ (Αζέρους). Βοηθοί του ήταν οι συμπατριώτες του Ακίφ Αμιράλ και Ζεϊνάλ Ζεϊνάλοφ. Στο VAR ήταν σωστός ο Βούλγαρος Γκεόργκι Ντιμίτροφ και ο βοηθός του Θεόφιλος Μωϋσιάδης, ενώ τέταρτος ήταν ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης.

Κίτρινες: 13’ Τζανδάρης - 50’ Δημόπουλος

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Πεταυράκης, Μπουκουβάλας, Μαραγκός, Δημόπουλος, Γαβριηλίδης (77’ Μπλέτσας), Κάτσε (81’ Οικονόμου), Μούργος (81’ Καπνίδης), Φοφανά (60’ Κουατένγκ), Πασάς, Γιακουμάκης.

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (57’ Νούνιες), Μπεχαράνο (70’ Γκέντσογλου), Ταϊρόν (46’ Ρόμανιτς), Μανούσος (89’ Προβυδάκης), Καραμάνος.