25/06/2022
Πόλο | Δευτέρα 16 Μαΐου 2022 - 23:00

Ιστορική νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης στο πόλο επί του Ολυμπιακού!

Για πρώτη φορά κέρδισε τους «ερυθρόλευκους» η «Ελαφρά Ταξιαρχία» (10-9) κι έκανε το 1-1 στους ημιτελικούς της Α1 * Ισοφάρισε και ο Πανιώνιος τη Βουλιαγμένη (8-7) 

Μεγάλες στιγμές έζησε το βράδυ της Δευτέρας (16/5) η ομάδα πόλο του Απόλλωνα Σμύρνης στο Σεράφειο κολυμβητήριο, παίρνοντας ιστορική νίκη με 10-9 επί του Ολυμπιακού για τους ημιτελικούς της Α1.

Ήταν η πρώτη φορά που η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να κερδίσει τους «ερυθρόλευκους», για να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 και το βράδυ της Τετάρτης (18/5, 21.00) θα προσπαθήσει στο κολυμβητήριο του Πειραιά να ολοκληρώσει την έκπληξη, για να προκριθεί στους τελικούς.

Οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές και με την εκπληκτική τους άμυνα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, παίρνοντας απόλυτα δίκαια τη νίκη και με τον Γούνα να σημειώνει 3 γκολ.

Στο μεταξύ, το 1-1 έκανε και ο Πανιώνιος ενάντια στη Βουλιαγμένη, επικρατώντας με 8-7 στη Νέα Σμύρνη και η πρόκριση θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι στο κολυμβητήριο του Λαιμού την Τετάρτη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-9

Tα οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 2-3, 1-2

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Καβουσανός, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης 2, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς, Γούνας 3, Τσολακούδης, Σολανάκης 1, Δραγώνας, Τουρκομένης, Κότσκαρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 3, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 3, Σύρμας, Μαθιόπουλος, Μπίγιατς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 8-7

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 3-1, 2-2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Σπούνερ 1, Μπραΐμης, Μαυράκης, Καλαϊτζής 4, Μουρατίδης, Παπάκος, Μοσκόφ 2, Δήμου Τάκης 1, Καπετανάκης, Καζάκος, Ζουρίδης, Κουκουνάς.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος, Πάπαριτς, Λόζινα, Κωνσταντόπουλος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Καπότσης 3, Κουρούβανης Ν., Σκουμπάκης, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Σαπουνάκης.

Aπό εκεί και πέρα, το Παλαιό Φάληρο κέρδισε στη Θεσσαλονίκη τον Άρη με 11-8 και με 2-0 νίκες για τα πλέι άουτ παρέμεινε στην κατηγορία, με τους «κίτρινους» να υποβιβάζονται στην Α2.

Για τις θέσεις 5-8 ο Υδραϊκός κέρδισε για δεύτερη φορά τη Γλυφάδα (16-12) και περιμένει τον Εθνικό ή τον ΠΑΟΚ στα παιχνίδια για τις θέσεις 5-6.

Οι Πειραιώτες έκαναν μπρέικ στο μπρέικ και νίκησαν εκτός έδρας τους «ασπρόμαυρους» με 13-10, με την πρόκριση στην εξάδα να κρίνεται σε τρίτο αγώνα την Τετάρτη στις 18.00, στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

ΑΡΗΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 8-11

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 1-7, 0-1, 2-1

ΑΡΗΣ (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Γιώρτσιος, Βικάτος 1, Ζαρκαντζάς, Αλιαπούλιος 1, Νάνος 1, Ζίτνικ 2, Παυλίδης 1, Παπαμανωλιουδάκης 1, Σολογάνης 1, Κοστιουτσένκοφ, Σαλαμάνης, Χατζίδης, Ζιούτας.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Χαϊδόπουλος, Τζώρτζης 2, Σέιν, Καλής, Κλήμος 1, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος Γ., Ντε Φρέιτας 3, Χαλυβόπουλος Ιπ. 1, Λιαπάκης 2, Τσαχιλίδης 2, Τσαγκάρης, Μητράκης, Κοντονής, Χέλμης.

ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ 10-13

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 1-4, 5-4

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας, Μηλάς, Προσινικλής Ν. 1, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 2, Σγουρίδης 1, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π., Κούπμαν 4, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης, Καραντζάς.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος 3, Τεσάνοβιτς 1, Βαλιανάτος 1, Θεοδόσης - Παπαλουκάς 1, Παπαδόγκωνας 1, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης 2, Μπεριστιάνος 1, Χαραλαμπόπουλος 3, Δροσόπουλος, Κόχειλας.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 12-16

Τα οκτάλεπτα: 5-6, 1-3, 4-4, 2-3

ΓΛΥΦΑΔΑ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης, Μαυρωτάς Λ., Χατζηκυριακάκης 1, Δήμου Π., Δουρίδας 1, Γιαννόπουλος 3, Παπαποστόλου 1, Παπαγεωργίου, Φωτόπουλος 1, Μπρίκιτς, Μιγιούσκοβιτς 5, Ηλιόπουλος, Γαλάνης, Πούρος.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαΐτης, Θαλασσινός, Κοκκινάκης, Πρέκας 3, Αλμύρας, Μπλάνης, Γιάνκοβιτς 2, Φώσκολος 6, Άντζιτς, Χατζηγούλας 1, Αλβέρτης 4, Παρτσόγλου, Τζόκας.

Μοιραστείτε το: