16/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Μαΐου 2022 - 18:35

Με το σπαθί του ξανά στη Σούπερ Λίγκα 1 ο πρωταθλητής Λεβαδειακός!

Με δεύτερη νίκη κόντρα στη Βέροια (1-0) οι Βοιωτοί επιστρέφουν στη μεγάλη κατηγορία μετά από τρία χρόνια * Ματς - γιορτή με πάνω από 5.000 κόσμο στις εξέδρες * Ανεγκέφαλος οπαδός χτύπησε τον Πεταυράκη στο φινάλε * Αποστολή του a-sports.gr στη Λιβαδειά

Είχε την ποιότητα, την ικανότητα και την ηρεμία να πετύχει τον στόχο του και τα κατάφερε... Ο Λεβαδειακός κέρδισε την Κυριακή (15/5) τη Βέροια και στο δεύτερο μπαράζ για την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα 1, ξανά με 1-0 όπως και στην έδρα των Ημαθιωτών, πανηγυρίζοντας δίκαια και με το σπαθί του την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία μετά από τρία χρόνια.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, λοιπόν, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στη Σούπερ Λίγκα 2 και θ' αρχίσει σταδιακά τον σχεδιασμό για τη νέα σεζόν, σ' ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο α' ημίχρονο, αλλά στο καλό τους διάστημα γκολ δεν βρήκαν.

Το δεύτερο μέρος ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των «πράσινων», που έλεγξαν το ρυθμό, δεν επέτρεψαν στη Βέροια να φανεί απειλητική και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα έδωσε το έναυσμα για τους έξαλλους πανηγυρισμούς των Βοιωτών.

Ήταν... τίγκα το γήπεδο σε ένα ματς - γιορτή με 5.000 οπαδούς του Λεβαδειακού, παρόντες ήταν και 200 φίλοι της «Βασίλισσας του Βορρά», αλλά υπήρξε δυστυχώς μία παραφωνία μετά το γκολ των γηπεδούχων στο 90'+4 με έναν ανεγκέφαλο οπαδό που χτύπησε τον Πεταυράκη.

Ένα πολύ άσχημο εντελώς μεμονωμένο περιστατικό που ενδέχεται να επιφέρει τιμωρία της έδρας των Βοιωτών εν όψει της νέας σεζόν στην SL1, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαλάσει την εξαιρετική συνολικά ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, από την πλευρά της, για την οποία ξεχώρισαν οι Φοφανά και Οικονόμου, θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία για την άνοδο μέσα από τα μπαράζ με τη Λαμία.

Με ηρεμία βρήκε και το γκολ στο φινάλε...

Στο α' ημίχρονο η Βέροια είχε την πρώτη σημαντική ευκαιρία, με τον Μάρκοβιτς στο 10' να νικά στο τετ α τετ τον Γιακουμάκη, ενώ μετά το 20' πήρε για τα καλά τα ηνία στο παιχνίδι, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ισορροπημένο.

Οι Βοιωτοί έδειχναν κάπως αγχωμένοι, αλλά η αλήθεια είναι ότι άλλη σπουδαία ευκαιρία δεν κατέγραψαν οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη, αν και ήταν ανώτεροι.

Στο δεύτερο μέρος οι διάδρομοι προς την εστία του Μάρκοβιτς έκλεισαν γρήγορα και ο Λεβαδειακός, με Μεχία και Χάμοντ να δεσπόζουν στο κέντρο, διαχειριζόταν το προβάδισμα του πρώτου αγώνα με ηρεμία και φαινόταν ότι έψαχνε τη στιγμή του για να βρει το γκολ και να «καθαρίσει» οριστικά την άνοδο.

Ο Συμελίδης έδωσε αρκετή ενέργεια και επιθετικότητα στους «πράσινους» ερχόμενος από τον πάγκο και τελικά ήταν αυτός που στο 90'+4 «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Μπαρμπόσα, με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει με πλασέ και όλα πλέον είχαν τελειώσει.

Έπειτα ακολούθησε το παρατράγουδο εις βάρος του Πεταυράκη με 10λεπτη προσωρινή διακοπή, αλλά όπως και να έχει το σφύριγμα της λήξης εν τέλει οδήγησε στους πανηγυρισμούς των Βοιωτών για την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία. Και βέβαια μισή ώρα αργότερα ακολούθησε και η απονομή του τροπαίου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της SL2 από τον πρόεδρο της Σούπερ Λίγκας 2, Λεωνίδα Λεουτσάκο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Aζέρος Αγκάγεφ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Aμιράλι και Ζεϊνάλοφ.

Κίτρινες: 74' Κωνσταντινίδης - 90'+2 Πεταυράκης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Βήχος (63' λ. τρ. Παναγιώτου), Τζημόπουλος, Μπάχανακ, Μεχία, Χάμοντ (79' Λιάγκας), Νίλι (64' Συμελίδης), Πολέτο, Μουτίνιο (57' Βρακάς), Μυτίδης (57' Μπαρμπόσα).

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας (25' λ. τρ. Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου (76' Κάτσε), Γαβραηλίδης, Φοφανά (68' Πόζογλου), Μούργος, Γιακουμάκης, Πασσάς.