28/03/2024
Ιταλία | Πέμπτη 12 Μαΐου 2022 - 00:38

Ανώτερη και δίκαιη κυπελλούχος Ιταλίας η Ίντερ

Οι «νερατζούρι» κέρδισαν στον τελικό τη Γιουβέντους με 4-2 στην παράταση

Tην κατάκτηση του Κυπέλλου Ιταλίας για 8η φορά στην ιστορία της πανηγύρισε η Ίντερ το βράδυ της Τετάρτης (11/5) και το έκανε επιβλητικά στον τελικό με το 4-2 επί της Γιουβέντους στην παράταση.

Στο «Ολίμπικο» η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι προηγήθηκε μόλις στο 7' με γκολ του Μπαρέλα, για να αντιδράσουν οι «μπιανκονέρι» στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου και με Άλεξ Σάντρο στο 50' και Βλάχοβιτς στο 52' πήραν προβάδισμα με 2-1.

Ωστόσο, οι «νερατζούρι» ήταν πολύ καλύτεροι στη συνέχεια, ο Τσαλχάνογλου ισοφάρισε στο 80' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, από την άσπρη βούλα βρήκε δίχτυα και ο Πέρισιτς στο 98', ενώ ο Κροάτης άσος με υπέροχο σουτ στο 102' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ίντερ πήρε το ιταλικό Κύπελλο για πρώτη φορά μετά το 2011 και η «Μεγάλη Κυρία» τελειώνει τη σεζόν χωρίς τίτλο ύστερα από 11 χρόνια.