26/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 11 Μαΐου 2022 - 22:58

Έσπασε το αήττητο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Παναθηναϊκός!

Πρώτη νίκη για τους «πράσινους» (1-2) μετά το 2014 μέσα στο σπίτι του Ολυμπιακού * Έχασαν μετά από δύο χρόνια οι «ερυθρόλευκοι» στον Πειραιά σε αγώνα της Σούπερ Λίγκας * Αιφνιδίασε το «τριφύλλι» τους πρωταθλητές και κρατά στα χέρια του το ευρωπαϊκό εισιτήριο * Ξύπνησαν αργά και δεν ήταν συγκεντρωμένοι οι παίκτες του Μαρτίνς

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

To κίνητρο του Παναθηναϊκού, που μάχεται για να επιστρέψει στην Ευρώπη έπειτα από μία πενταετία, αποδείχθηκε πολύ πιο ισχυρό από την επιδίωξη μιας νίκης γοήτρου επί του «αιώνιου» αντιπάλου για τους πρωταθλητές… Έτσι οι «πράσινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-2 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της Τετάρτης 11 Μαΐου 2022 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Νίκη για το «τριφύλλι», που ήρθε για πρώτη φορά μέσα στο σπίτι του Ολυμπιακού από το 2014, η οποία ταυτόχρονα σηματοδοτεί το σπάσιμο του αήττητου για τους «ερυθρόλευκους» σε ματς πρωταθλήματος μετά από δύο ολόκληρα χρόνια!

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς αιφνιδίασαν τους Πειραιώτες με δύο γρήγορα γκολ σε κάθε ημίχρονο και οι γηπεδούχοι όταν «ξύπνησαν» αφενός αποδείχθηκε ότι ήταν αργά, αφετέρου δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν διάρκεια στην πίεση τους, καθώς δεν είχαν συγκέντρωση…

Έτσι το σπουδαίο διπλό για τον ΠΑΟ ήρθε και έχει τεράστια βαθμολογική αξία, καθώς το τρίποντο αυτό του προσφέρει να κρατά στα χέρια του το ευρωπαϊκό εισιτήριο… Οι «πράσινοι» με 58 πόντους, πέρασαν στη 3η θέση, απέχουν μόλις δύο βαθμούς από το δεύτερο ΠΑΟΚ και ενδεχομένως να τους αρκεί μόνο μια ακόμα νίκη για να  γίνουν ξανά… Panathinaikos στις εναπομείναντες δύο στροφές τις έξτρα διαδικασίες του πρωταθλήματος (ΑΕΚ και Άρης ακολουθούν με 56).

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός των 79 πόντων, παρέμεινε 19 βαθμούς μπροστά από τον πρώτο διώκτη του ΠΑΟΚ, αλλά παρόλα αυτά η ήττα από τους «πράσινους» έφερε στιγμιαία απογοήτευση στην εξέδρα. Γεγονός, ωστόσο, που αποτελεί «ερυθρόλευκο» φαινόμενο, αφού έτσι συμβαίνει μόνο με τις ομάδες - Θρύλους.

Συγκροτημένος ο ΠΑΟ πήρε προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να δείξει πως είναι το αφεντικό… Κόντρα στη ροή του ματς στα πρώτα λεπτά, όμως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει δίχτυα! Υπέροχη κίνηση από τον Παλάσιος στο 10’ που κάνει «χαζούς» από τα δεξιά της επίθεσης του ΠΑΟ τόσο τον Παπαδόπουλο όσο και τον Ρέαμπτσιουκ, διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής για το 0-1 με ευθύνη και από τον Βατσλίκ, που δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή θέση!

Οι «πράσινοι» μετά το γκολ ήταν συγκροτημένοι, μυαλωμένοι και κράτησαν τον έλεγχο αφήνοντας στους «ερυθρόλευκους» μία ανούσια κατοχή… Έτσι το ημίχρονο βγήκε χωρίς πίεση για τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με εξαίρεση τα τελευταία μόνο λεπτά πριν από την ανάπαυλα με κάποιες στημένες φάσεις και σουτ…

Έβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός για λίγο και μετά… γιόμες

Ο Ολυμπιακός αν και άλλαξε σχηματισμό με δύο φορ (Ελ Αραμπί και Τικίνιο πια) από το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου δεν κατάφερε να βρει γρήγορα τα πατήματα του… Και όχι μόνο αυτό, αλλά δέχθηκε στο 54’ και δεύτερο τέρμα από τους φιλοξενούμενους.

Κόρνερ από τα αριστερά, καλοτραβηγμένη εκτέλεση Αϊτόρ, κεφαλιά Σένκεφελντ (νίκησε τον Παπασταθόπουλο στον αέρα) και στα δίχτυα για το 0-2.

Το σοκ ήταν μεγάλο για τους Πειραιώτες με τον κόσμο να αποδοκιμάζει και εν συνεχεία να ανάβει καπνογόνα στις εξέδρες (δεν πετάχτηκαν) με συνέπεια να υπάρξει πεντάλεπτη διακοπή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα και να επανέλθει η ορατότητα… Αυτή η παύση, αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό και στην επαναφορά ο Ολυμπιακός φάνηκε πως «ξύπνησε». Η μείωση του σκορ ήρθε στο 70’ από κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Ελ Αραμπί και επαφή με το στήθος του Τικίνιο.

Αυτή η ορμή των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς, όμως, δεν είχε διάρκεια και έτσι οι γηπεδούχοι κατέληξαν να προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες με… γιόμες. Το 2-2 δεν ήρθε ποτέ και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε δεόντος το τρίποντο επί του «αιώνιου» αντιπάλου μέσα σε ένα παρατεταμένο «ου» απογοήτευσης από την οπαδούς των ηττημένων.

Από τον Παναθηναϊκό Παλάσιος, Βιγιαφάνιες, Σένκεφελντ και Αϊτόρ ήταν οι καλύτεροι σε μια μεστή εμφάνιση, που δεν υπήρξε κάποιος που να μην τα πήγε καλά!

Από την άλλη για τον Ολυμπιακό με πολύ κόπο ξεχωρίζουμε τον Ροντρίγκες δεν ήταν κακός, δίνοντας μια διάθεση κινητικότητας, αλλά μετά το χάος…

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Ραϊνσράιμπερ (Ισραήλ) Βοηθοί: Μπίτον (Ισραήλ), Μετζαμπέρ (Ισραήλ) 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου) VAR: Άντλερ (Ισραήλ) ΑVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου).

Κίτρινες: 26’ Παπαδόπουλος, 30’ Παπασταθόπουλος, 76’ Ελ Αραμπί - 22’ Ιωαννίδης, 28’ Αλεξανδρόπουλος, 76’ Πέρεθ, 89’ Σάρλια, 90’+6 Μπρινιόλι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46’ Σισέ), Εμβιλά (79’ Κανέ), Μάντι Καμαρά, Ροντρίγκες (64’ Βαλμπουενά), Λόπες (79’ Μασούρας), Αγκιμπού Καμαρά (46’ Τικίνιο), Ελ Αραμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Σάντσες, Κουρμπέλης (78’ Χουανκάρ), Αλεξανδρόπουλος (46’ Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (63’ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (63’ Βιτάλ), Ιωαννίδης (23’ λ.τρ. Καρλίτος).