06/05/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 11 Μαΐου 2022 - 21:26

Ζωντάνεψε με ΠΑΣ η ΑΕΚ

Στο ρελαντί η Ένωση, νίκησε εύκολα με 3-0 τους Ηπειρώτες και παραμένει στο κόλπο για την Ευρώπη

Η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη, την πήρε την Τετάρτη (11/5) στο ματς μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΣ Γιάννινα, που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1. Η Ένωση επιβλήθηκε απόλυτα δίκαια του «Άγιαξ της Ηπείρου» (3-0) και έφθασε τους 56 βαθμούς, με την ομάδα των Ιωαννίνων να μένει στους 46. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των «κιτρινόμαυρων» σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια κόντρα στους Ηπειρώτες.

Οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου γνώριζαν ότι η νίκη ήταν αυτοσκοπός και μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό. Η τριπλέτα Γκαρσία - Άμραμπατ - Τσούμπερ πίεσε από νωρίς την αντίπαλη άμυνα και ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία του Λοντίγκιν. Οι Άμραμπατ (16'), Τσούμπερ (27'), Γκαρσία (35') προειδοποίησαν τους Γιαννιώτες, οι οποίοι με τη σειρά τους απείλησαν με τους Περέα (28') και Σάλιακα (33'). Η πίεση της ΑΕΚ καρποφόρησε, όμως, με τον Χατζισαφί να σκοράρει (39'). Ο Ιρανός πήρε βαθιά μπαλιά από τον Κριχόβιακ και μπαίνοντας στην περιοχή από τα αριστερά ολομόναχος, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διώχνοντας το άγχος από συμπαίκτες και κόσμο. Και ενώ όλα έδειχναν ότι με το 1-0 θα πήγαιναν οι ομάδες στα αποδυτήρια, ο Άμραμπατ στις καθυστερήσεις δοκίμασε να σεντράρει από τα δεξιά, ο Κάργας είχε απλωμένο χέρι και ο διαιτητής Διαμαντόπουλος, βλέποντας και το βίντεο, υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Άμραμπατ πλάσαρε ιδανικά τον Λοντίγκιν (45+4') και το 2-0 ήταν γεγονός, στη λήξη του ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να φθάνει εύκολα στο 3-0 με τον Κριχόβιακ (59') να γίνεται ο αποδέκτης όμορφης προσπάθειας των Τσούμπερ και Μάνταλου και να χρίζεται και αυτός σκόρερ, όντας ολομόναχος με τον Λοντίγκιν. Στο τελευταίο μισάωρο, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα αλλά και πάλι ήταν η ομάδα που αναζητούσε το γκολ, με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο να κάνει και πέντε αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αναπληρωματικούς. Όσον αφορά τους διακριθέντες, οι Μάνταλος, Κριχόβιακ και Άμραμπατ ήταν οι κορυφαίοι της Ένωσης.

Οι αλλαγές που έκανε ο Ηρακλής Μεταξάς στο ματς δεν βοήθησαν τον ΠΑΣ Γιάννινα που αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο 45λεπτο με τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Οι απουσίες των τραυματιών Πίρσμαν, Γκαρντάφσκι και Ντομίνγκεθ δεν καλύφθηκαν, άλλωστε το ρόστερ είναι μικρό και χωρίς ποιοτικές λύσεις στον πάγκο. Γι' αυτόν τον λόγο, η φετινή πορεία του «Άγιαξ της Ηπείρου» είναι αξιέπαινη, δείγμα της εξαιρετικής δουλειάς του Μεταξά και των 13-15 παικτών που χρησιμοποιούσε φέτος, με την έκτη θέση της βαθμολογίας να αποτελεί την επιβράβευσή τους.

Κίτρινες: 69' Μάνταλος

AEK (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Χατζισαφί (67' Μοχαμαντί), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (78' Σάχοφ), Μάνταλος, Γκαρσία (72' Μισελέν), Άμραμπατ (67' Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (78' Ανσαριφάρντ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ρίζος (63' Μίνα), Λιάσος (46' Παντελάκης), Στάνκο (72' Σιόντης), Καραχάλιος, Κύρκος (46' Οικονομόπουλος), Σνάιντερ, Περέα (63' Μπρένερ).