20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Μαΐου 2022 - 20:09

Σαρωτική επί της Ξάνθης η Αναγέννηση Καρδίτσας

Η ΑΣΑ κέρδισε με 4-0 τους Θρακιώτες και τερμάτισαν πέμπτοι στο 1ο όμιλος της Σούπερ Λίγκας 2

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Αναγέννηση Καρδίτσας το εντός έδρας παιχνίδι της με την Ξάνθη, κερδίζοντάς άνετα με 4-0 για την 34η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και σημειώνοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν το τρίποντο.

Τερμάτισαν έτσι στην πέμπτη θέση της κατάταξης με 51 πόντους, δύο λιγότερους από τους τρίτους Ακρίτες.

Μόλις στο 8’ οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι στο σκορ με τον Μπαντιμπανγκά και στο 30’ ο Μπιανκόνι διπλασίασε τα τέρματά τους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 42’ έφτασαν κοντά στο 2-1 όταν ο Γκέκας νίκησε σε τετ α τετ τον Γκάβριτς.

Στο 50’ ο Μάνιος πλάσαρε λίγο πάνω από το δοκάρι του Τσομπανίδη , για να έρθει και το 3-0 ξανά με τον Μπιανκόνι στο 67’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 78’ ο Γκίνη

Διαιτητής ήταν ο Μπακογιάννης (Αθηνών), με βοηθούς τους Αραβίδη (Αθηνών) και Τσολακίδη (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Βλάχος (Ανατολικής Αττικής).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καλαμπόκας (80’ Μπακρατσάς), Καρανίκας, Λάγός, Κοτσώνης, Γκίνη (80’ Β. Θεολόγης), Μπάλλας, Πλέγας, Μάνιος (60’ Πολίτης), Μπαντιμπανγκά (80’ Κουτσιανικούλης), Μπιανκόνι.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Ανυφαντάκης): Τσομπανίδης, Μιχαήλ, Φαζός, Τζανακάκης, Διαμαντόπουλος, Τσέλιος (83’ Τσελεμπάκης), Γκόμεθ, Γκάβριτς (68’ Χαλήλ), Δόρης, Δημητριάδης, Αλί Μπαμπά (70’ Θυμιάνης).