24/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 - 22:39

Δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης ο Παναθηναϊκός στην Μπασκόνια

Με 75-63 επικράτησαν οι «πράσινοι» των Βάσκων με οδηγό την άμυνα

Με οδηγό την άμυνα και το φοβερό ξεκίνημα στο παιχνίδι,  ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπασκόνια με 75-63 στο ΟΑΚΑ, την Παρασκευή (28/1), στον αγώνα της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκε με 18-4 στο 6’ και συνέχισε το αμυντικό ρεσιτάλ σε όλο το πρώτο ημίχρονο κρατώντας την Μπασκόνια στους 20 πόντους σε ισάριθμα λεπτά (38-20 ημίχρονο)!

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο (57-32) αλλά ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε στην τέταρτη περίοδο και έβαλε τις αλλαγές να αγωνιστούν με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να σώσει κάπως τις εντυπώσεις πετυχαίνοντας 31 πόντους (8,12 και 12 πόντους είχε πετύχει στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα) με το τελικό σκορ να δείχνει +12 και 75-63 υπέρ των γηπεδούχων.

Υπενθυμίζεται ότι ο Γιόβιτς έκανε ντεμπούτο για τον Παναθηναϊκό έχοντας θετική παρουσία για πρώτο παιχνίδι μετά από σοβαρό τραυματισμό, με 6 πόντους (2/2 τρίποντα) και 3 ασσίστ. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού στο ματς ήταν ο Νέντοβιτς με 16 (1), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπόλντγουιν που σημείωσε 16 (1) πόντους αντίστοιχα.

Με αυτή τη νίκη δεν αλλάζουν πολλά πράγματα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ανεβαίνει στο 5-15 αλλά παραμένει στην προτελευταία θέση της Ευρωλίγκας, ενώ η Μπασκόνια παραμένει με τη σειρά της στη 15η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-14.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μποχωρίδης 3, Καββαδάς 4, Παπαπέτρου 7, Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 12 (2), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 16 (1), Έβανς 14 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος 4.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Νέβεν Σπάχια): Πίτερς, Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (1), Μπαρέρα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Φοντέκιο, Ίνοκ 11, Γκεντράιτις 12 (1).