18/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2022 - 16:55

Αφεντικό στο Βόλο η Νίκη

Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι και νίκησαν δίκαια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (1-0)

Σε τροχιά επιτυχιών επέστρεψε την Πέμπτη (27/1) η Νίκη Βόλου, για να επικρατήσει με 1-0 στο τοπικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στο εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Στο Πανθεσσαλικό Στάδιο ήταν καλύτερη η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη, το τρίποντο ήρθε δίκαια και με 19 βαθμούς σε 13 αγώνες ανέβηκε στην 4η θέση, αν και είναι αρκετά μακριά από την πρωτοπόρο Βέροια των 30 πόντων.

Οι «ερυθρόλευκοι», από την πλευρά τους, με 9 βαθμούς στη 15η θέση (σε 12 παιχνίδια) έχουν μπει σε περιπέτειες για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, μόλις στο 1ο λεπτό ο Κάσσος μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε άστοχα από πλάγια θέση, ενώ άουτ έφυγε η μπάλα και στο σουτ του Τσουκαλά στο 5'.

Στο 14' ο Βούγιοβιτς εξουδετέρωσε σε δύο χρόνους το σουτ του Κυριακίδη, ενώ έδειξε τα αντανακλαστικά του και στο σουτ που επιχείρησε δύο λεπτά αργότερα ο Μέτσε.

Στο 29' η υπεροχή των «κυανόλευκων» καρποφόρησε, όταν ο Λούκας Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Ροχάνο έστρωσε στον Τσουκαλά και ο έμπειρος μέσος με δυνατό κοντινό σουτ πρόλαβε την έξοδο του Βούγιοβιτς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ν' αντιδράσουν, με τον Χατζή στο 36' να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά έφυγε ψηλά άουτ η μπάλα.

Στο β' ημίχρονο η Νίκη Βόλου πήγε σε διαχείριση του προβαδίσματός της και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, με τον Πάνο στο 67' να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, για να περάσει η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από πλευράς Ολυμπιακού μια κεφαλιά του Φιλίποβιτς στο 79' μετά από κόρνερ που εκτέλεσε από δεξιά ο Κόλα δεν ανησύχησε τον Μπάγιτς και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν εντέλει το σημαντικό τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπεκιάρης του Συνδέσμου Καρδίτσας με βοηθούς τους Τυριακίδη και Μποζατζίδη, αμφότεροι του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 20' Μέτσε, 80' Κάσσος - 8' Παπακώστας, 80' Νάνι, 90'+1 Σκοπελίτης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Ανδρέου, Πάνος (83' Αθανασίου), Μέτσε, Κυριακίδης (83' Παναγιωτίδης), Τσουκαλάς, Κάσσος, Λούκας Γκαρσία (70' Βλαχομήτρος), Ροχάνο (56' λ. τρ. Τζιώρας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βασίλης Βούζας): Βούγιοβιτς, Γραικός, Παπακώστας (46' Κουντουριώτης), Φιλίποβιτς, Στάμου, Κόλα (83' Μαρκοπουλιώτης), Ντιαμπί (46' Νάνι), Χατζής, Κατσούκης (70' Ασαμόα), Σκοπελίτης, Βερνάρδος.