29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2022 - 00:12

Εξάδα ο Αστέρας, πικρή ήττα για τον… πολυτραυματία πια Απόλλωνα Σμύρνης

Νίκη στο 88’ για τους Αρκάδες, που είχαν δύο δοκάρια στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου * Αναγκαστική αλλαγή ο Μπρούνο Άλβες * Τίποτα σοβαρό δεν έχει ο Βέρχουλστ, παρά την αρχική αγωνία

Νικητής στο… λευκό (ελέω χιονιού) «Θ. Κολοκοτρώνης» αναδείχθηκε ο Αστέρας Τρίπολης επί του Απόλλωνα Σμύρνης… Οι Αρκάδες επικράτησαν δύσκολα με 1-0 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» με γκολ στο 88’ το βράδυ της Δευτέρας (24/1) στο τελευταίο ματς της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και έπιασαν 6άδα!

Αντίθετα, οι «κυανόλευκοι», παρά την προσπάθεια, παραμένουν καθηλωμένοι στο βυθό του βαθμολογικού πίνακα και η συνέχεια του εξακολουθεί να είναι πολύ δύσκολη…

Ήττα πικρή για τον Απόλλωνα Σμύρνης, που δεν την άξιζε με βάση τη γενική του εικόνα και ειδικά με όσα έδειξε στο α’ ημίχρονο όπου ήταν σαφώς ανώτερος από τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, μπήκαν εντελώς μουδιασμένα στο δεύτερο μισό του αγώνα, σώθηκαν τέσσερις φορές μέσα στα πρώτα δύο λεπτά μετά την ανάπαυλα, διάστημα κατά, το οποίο, ο Αστέρας μέτρησε δύο δοκάρια, αλλά στο τέλος προδόθηκαν.

Είναι πάντως, γεγονός, ότι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» χτυπήθηκε πολλαπλώς και από την ατυχία, χάνοντας στην ανάπαυλα τον στυλοβάτη της άμυνας της, πολύπειρο Μπρούνο Άλβες και στο δεκάλεπτο προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή του Βέρχουλστ, ο οποίος αρχικά έπεσε αναίσθητος προκαλώντας τεράστια ανησυχία και να μεταφερθεί στο νοσοκομείο της Τρίπολης, όπου διαπιστώθηκε πως είναι καλά!

Και είναι αλήθεια ότι για την ομάδα του Μάρκο Γκρότε αυτή η ήττα ήρθε και έδεσε πολύ άσχημα τη δεδομένη στιγμή, που αναζητά μια νίκη αναπτέρωσης ηθικού.

Ωραίος ο Απόλλων Σμύρνης παρά το λάθος με Γιακιμόφσκι, αλλά μετά τα… χτυπήματα δεν άντεξε

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ξεκάθαρα το φαβορί, όμως, αυτό σε δύσκολες γηπεδικές συνθήκες δεν φάνηκε μέχρι την ανάπαυλα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Με άψογη αμυντική λειτουργία, περίσσιο πάθος και ισχυρό κέντρο η ομάδα του Μάρκο Γκρότε πήρε μέτρα και ήταν αυτή που απειλούσε επιθετικά. Απέναντι της οι Αρκάδες φαίνονταν μουδιασμένοι, εγκλωβισμένοι και αργοί. Κι όλα αυτά παρά το γεγονός ότι ήταν λάθος από την πλευρά του Γερμανού κόουτς των «κυανόλευκων» να χρησιμοποιήσει στα εξτρέμ τον αριστερό μπακ Γιακιμόφσκι.

Ο τραυματισμός του Μπρούνο Άλβες όμως έφερε αναταράξεις στο κέντρο της άμυνας και όχι μόνο του Απόλλωνα Σμύρνης με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (θα μπορούσε να έχει μπει από το 46’ ο Λισγάρας).

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο αναιμικός Αστέρας της μίας τελικής για 45 λεπτά, μέτρησε 4 ευκαιρίες στο πρώτο δίλεπτο του της επανέναρξης και με δύο δοκάρια στο 46’ (κεφαλιά Σόνι) και στο 54’ (σουτ Σίτο)!

Οι φιλοξενούμενοι πιέστηκαν πολύ και στάθηκαν τυχεροί που δεν δέχθηκαν γκολ σε αυτό το διάστημα, που ο Βέρχουλστ είχε ήδη χτυπήσει μια φορά με δίλεπτη διακοπή στο 47’ για να βγει οριστικά με φορείο μετά από 5λεπτη διακοπή στο 59’.

Η όλη αυτή αναταραχή βοήθησε τον Απόλλωνα να ανασυνταχθεί και να βελτιώσει την εικόνα του βγάζοντας την μπάλα από την περιοχή του, αφού μπήκε και ο Λισγάρας ως καθαρό στόπερ για να σχηματίσει τριάδα πλέον μαζί με τους Γιακιμόφσκι και Ρόγκνε.

Κι ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έδειχνε να έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο ήρθαν απανωτά κόρνερ για τους Αρκάδες, Τουτουαρίμα και Γιαννιώτας «έχασαν» τον Καρμόνα, που από τα δεξιά της επίθεσης έβγαλε κάθετη στον Βαλιέντε για να γράψει με σουτ το 1-0!

Το γκολ έφερε απογοήτευση στους φιλοξενούμενους, που δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα και στα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων μένοντας στους 9 πόντους σε 17 αγώνες, ενώ οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για τους 26 βαθμούς σε 18 ματς.

Για τους νικητές MVP ασφαλώς ο Βαλιέντε, μεγάλες βοήθειες από την ώρα που μπήκε έδωσε ο Κρέσπι και σταθερά καλός ήταν ο Σόνι και ο Σίτο όσο είχε δυνάμεις.

Από την άλλη πλευρά, παιχνιδάρα έκανε ο Παμλίδης (μια ομάδα μόνος του επιθετικά στο α’ ημίχρονο), πολλή δουλειά ο Κάστρο στη μεσαία γραμμή, σταθερός πίσω ο Ρόγκνε και θετικός ήταν ο Τσιλούλης όταν μπήκε μέσα. Πλην όμως για τον Απόλλωνα Σμύρνης πρέπει να επισημανθoουν δύο πράγματα: Ο Τουτουαρίμα είναι όλο και πιο χειρότερος αφενός και αφετέρου μετά από όχι λίγα ματς πια είναι ανύπαρκτος ως σέντερ φορ ο Σίγκνεβιτς κι αν δεν «ξυπνήσει» σύντομα θα αποδειχθεί η μεταγραφή του τζούφια.

Καλή η διαιτησία του Τσαγκαράκη (Χανίων).

Χωρίς λάθη οι βοηθοί: Μαυρουδής (Ηρακλείου), Βασιλόπουλος (Έβρου).

Τέταρτος: Αγγελάκης (Μακεδονίας). VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Ψάρρης (Ζακύνθου).

Κίτρινες: 33’ Ριέρα, 44’ Μουνάφο, 90’+6 Παπαδόπουλος,  90’+7 Μπενίτο - 33’ Μπρούνο Άλβες, 72’ Σίγκνεβιτς, 85’ Λισγάρας, 90’+6 Γιαννιώτας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Αλβάρες, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Μουνάφο (74’ Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (46’ Κρέσπι), Σίτο (74’ Καπίγια), Ριέρα (46’ Βαλιέντε), Σόνι (90’+4 Μπενίτο), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάρκο Γκρότε): Βέρχουλστ (59’ λ.τρ. Κότσαρης), Ντεντάκης, Τουτουαρίμα, Ρόγκνε, Μπρούνο Άλβες (46’ λ.τρ Τσιλούλης), Φατιόν, Κάστρο, Γιακιμόφσκι, Παμλίδης (84’ Γιαννιώτας), Παπαγεωργίου (68’ Λισγάρας), Σίγκνεβιτς.