29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022 - 18:48

«Παρθενικός» βαθμός για τη… νέα Καβάλα

Παίζοντας για πρώτη φορά φέτος με επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, οι «Αργοναύτες» αναδείχθηκαν ισόπαλοι (0-0) με τον Απόλλωνα Λάρισας στο «Ανθή Καραγιάννη»

Χωρίς νικητή και γκολ ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τετάρτης (12/1) ο αγώνας ανάμεσα στην Καβάλα και τον Απόλλωνα Λάρισας στο «Ανθή Καραγιάννη», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, οι δύο ομάδες πάλεψαν για το «τρίποντο» αλλά «κόλλησαν» στο 0-0.

Για πρώτη φορά φέτος, οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με επαγγελματίες ποδοσφαιριστές και κατάφεραν να κατακτήσουν τον πρώτο τους βαθμό μετά από 7 σερί ήττες και τέρματα 0-45.

Οι Θεσσαλοί στον αντίποδα, που απογοήτευσαν σε ακόμα ένα παιχνίδι, διατηρήθηκαν στην προτελευταία θέση και στο +3 από τους ουραγούς «Αργοναύτες». Βέβαια η ομάδα του Απόλλωνα ταξίδεψε στην Καβάλα με μόλις 13 ποδοσφαιριστές.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και χωρίς φάσεις. Η μοναδική καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, με μία κεφαλιά του Σαμπανίδη να αποκρούεται από τον Αστρά.

Κακό σε θέαμα και το δεύτερο μέρος με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τα σουτ των Τιμπουέ στο 65’ που πέρασε άουτ και του Λεμάνγκρ τρία λεπτά μετά που μπλόκαρε ο Κυρίτσης, ο οποίος έκανε στο 89’ την απόκρουση του αγώνα όταν είπε «όχι» στο φάουλ του Βίγια.

Διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων), Βοηθοί: Μανασής (Τρικάλων), Κουβαλάκης (Δράμας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας).

ΚΑΒΑΛΑ (Αλεξάντερ Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Αρμάλας, Στίκας, Πανουργιάς, Σπάσιτς, Μπελεβώνης (66’ Γροσδάνης), Θωμαΐδης (66’ Κοέν), Μαρινάκης (58’ Καραγιάννης), Σαμπανίδης, Σταμένκοβιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θωμάς Γράφας): Αστράς, Σκούπρας, Γιαννίτσης, Καλούσης, Τιμπουέ, Λίταινας, Κόζουχ, Λεμάνγκρ, Νούσιος (65' λ.τρ. Ζιάκας), Βίγια, Παναγιώτου.